Mezi děti se do školy na Libušině ulici museli doslova vtěsnat olympijský vítěz pětiboje David Svoboda, olympionik a letošní bronzový mistr světa v judu Lukáš Krpálek a druhý mistr Evropy v judu Jaromír Ježek. Žáci si mohli v rámci programu Odznak všestrannosti olympijských vítězů vyzkoušet trojskok žabákem, hod medicimbalem a skákání přes švihadlo.

„Zatím jsem vyzkoušela jen jednu disciplínu, skákání přes švihadlo. Nejhorší asi pro mě bude hod medicimbalem, ale je to výzva, těším se," komentovala průběh žákyně páté třídy Alena Kupská., která má ráda sport a po atletice se nyní pustila do gymnastiky.
Někteří žáci tak disciplíny zvládali s grácií, jiní se trápili, ale odvaha a chuť jim nechyběly. Odměnou jim byly podepsaná olympijská kšiltovka Davida Svobody a samozřejmě i autogramy sportovců.

Rozhýbat děti

„Od vítězství na olympiádě jsem dostal spousty nabídek na podporu akcí, které mají přimět lidi hýbat se, což je nutná součást zdravého způsobu života. Tento projekt je super v tom, že se zaměřuje na školy, tedy na děti. Dopad je tak větší a širší. Velkým rozdílem od ostatních je, že se jezdí přímo za dětmi," vysvětluje osmadvacetiletý David Svoboda, proč se se školáky setkává.

Některým dětem dělá pohyb problémy, což bylo vidět i v Bechyni. „Nechci opakovat klišé, ale opravdu se situace horší. Nejsem tak starý, ale v dětství jsem byl s kamarády pořád venku hráli si a sportovali. Kotoul a skok uměl každý. Pohyb byl pro nás přirozenou součástí a dnes je vidět, že není," říká olympionik.

Dřív se vrcholoví sportovci vybírali lehce, dnes jsou talenty ohroženým druhem. Na vině je podle něj lenost a rodiče. Jak říká, ti se o děti tak bojí, že je zavírají doma. Potomkům pak chybí fyzický rozvoj.

„V takzvaném zlatém věku motoriky, tedy od sedmi do jedenácti let dítěte, se o ně rodiče bojí nejvíc, protože jsou skoro velcí, ale ne soběstační. Jenže právě tehdy by se měly motorika a pohyb co nejvíce rozvíjet. Když to rodiče propásnou, je to průšvih. Klade se důraz na vzdělání, ale bez fyzičky není psychička. Mozek potřebuje trénink," radí vrcholový sportovec.

David Peltán