VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domněnka se nepotvrdila, k meči chyběla kostra

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

12.5.2011 5
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům). Pokračování z minulého týdne.

Nová radnice vystavěna byla na místě zbořeného přízemního domu č. 193, ale když zřízen ve Vožici r. 1850 okresní úřad (potom soud), propůjčila obec svou nově vystavěnou radnici k umístění tohoto státního úřadu a městská kancelář musila opět zůstati ve staré věži.

R. 1854 při adaptačních pracích platilo se za odvoz kamene pocházejícího z prolámané zdi ve zvonici Janu Brabcovi za 3 dni po 45 kr. v. č., celkem 2 zl. 15 kr. v. č. Za odvoz šutru vybraného z dolní místnosti věže Fr. Heinovi 1 zl. v. č. Za vydláždění kolny ve zvonici zednickému mistru Fr. Katovi z Radvanova 7 zl. stř. Za vybílení obecní kanceláře zedníkovi Fr. Novákovi 30 kr. stř., za štětku 30 kr.

Teprve když Občanská záložna koupila r. 1872 dům č. 80, umístěn tu obecní úřad, načež r. 1879 stala se majitelkou tohoto domu obec a upravila z něho radnici, o čemž pojednáno bude při č. 80.

Historický spisovatel Fr. Hejduk, aktuár tehdejšího okresního úřadu vožického, napsal o věži v letech šedesátých toto: „Vedle kostela stojí o sobě nevysoká, čtyřhranná kamenná věž, která zbyla snad z průčelí starého kostela. V jejím prvním poschodí je obecní kancelář, v druhém zvonice. V kanceláři se ukazují tyto starožitnosti: Starý obřadní meč nalezený v zemi při kopání základů zdi děkanské zahrady, o němž je domněnka, že vůdci Táboritů Janu Hvězdovi z Vicemilic, když při obléhání hradu vožického v září 1425 smrtelně zraněn i zemřel, do hrobu položen byl. Starožitný meč tento železný jest i s rukojetí 5 stop 9 palců, jílec pak sám 19 palců dlouhý, železná příč 18 palců dlouhá dělí meč od rukojeti, nad kterou se železný půlměsíc spatřuje. Dvojsečná čepel jest svrchu 2, u rukojeti 1 ½ palce široká. Dále je tu železná uzda koňská neobyčejné velikosti a dvě staročeské zpráchnivělé dřevěné škorně (střevíce). K tomu podotýkám, že domněnka o meči, že by náležel kdysi vůdci Táboritů, není odůvodněna, neboť při meči byla by zajisté nalezena také kostra a o tom není zmínky. Není také dokladu o tom, že by zde byl raněný vůdce pohřben, když Táboři táhli odtud směrem ke Kamenici.“
R. 1866 pro defraudace v dolech příbramských a povstalé z toho nepokoje, vyhlášen byl stav obležení. Ve Vožici prohlásil nařízení to měst. radní Alois Hartmann, notář, a sice se schodů zvonice, ve které tenkrát měst. rada úřadovala, k lidu dole shromážděnému. Dle zápisu v pozemkové knize vožické z r. 1882 je nyní majitelkou věže z polovice obec mladovožická a z polovice římsko-katolický kostel sv. Martina.

R. 1884 v zasedání obec. zastupitelstva 3. prosince byla na programu porada ohledně stavby nové věže nebo zvonice. Usneseno, aby před lety sestavený rozpočet na stavbu nové věže byl dle nynějších cen materialu stavebního upraven.

Roku 1904 po velkém krupobití, když šindelová střecha věže kroupami dne 19. července 1903 byla rozbita, přikročeno k úplné restauraci budovy. Architekt Turek z Vinohrad zhotovil nákres a podle něho obec s patronátem nákladem asi 6000 kr. střechu i zdi věže před tím neohozené a popraskané opravila v tu podobu, jak se dnes spatřuje. Zásluhu o to získal si také vožický rodák Karel Kavka, ředitel Vinohradské záložny.

V novější době zřízena v přízemí věže hasičská zbrojnice a bývalá obecní kancelář sloužila za skladiště rekvisit Spolku divadelních ochotníků a potom zabral místnost hasičský sbor pro své účely. Ve zvonici bývaly čtyry zvony: Kašpar, Vilém, Jan a umíráček. Za první světové války rekvirovány byly dva velké zvony, jeden byl rozbit a zbyl umíráček. Podrobnější zprávy o zvonech otištěny budou při popisu kostela sv. Martina v II. Díle tohoto spisu.
Nalezl jsem také zmínku o pranýři, na němž vystaveni bývali za trest odsouzenci. Stál asi poblíž radního domu č. 22. V počtech obecních z r. 1713 čteme o něm: Zedníku Sedláčkovi od spravování a podezdívání pranýře zaplaceno 1 zl. 36 kr., Indrovi od podávání za 3 dni 36 kr.,za kámen k týž potřebě s přivezením hlíny a písku 33 kr., za 3 míry vápna do Mašovic 52 kr., za červenou barvu k obarvení téhož 1 kr. 3 den. R. 1789 platí se Šebestovi od rozbourání pranýře 4 kr.

Ústní podání

Za dřívějších dob přísně bylo dbáno, aby pečivo o pekařů mělo dostatečnou váhu a občas byly konány za účelem kontroly prohlídky. U kterých pekařů nalezeno bylo pečivo lehčí než bylo předepsáno, těm bylo všecko zboží sebráno a chudým rozdáno. Sebrané pečivo bývalo prý složeno v přízemí obecní věže a zde strážník netlačil vyhověti návalu prosebníků, kteří tlačili se, hlučeli a ruce natahovali. O sázení pekařů do koše nad rybníčkem na rynku nenalezl jsem zpráv.

RICHARD HRDLIČKA

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT