Kam se jen poděly moje staré „Páče“ z tuzexu? Kdo měl za totáče rifle, byl přeci king. Jen to nesměly být „Prekonky“ . Jediný tuzemský model se za džíny jen vydával. Obléknout se podle poslední módy vyžadovalo před dvaceti lety neuvěřitelnou námahu.

„Barvili jsme si doktorské kalhoty. Červená mě ale zradila. Jednou jsem v nich totálně zmokla a rudá jsem byla od hlavy k patě včetně spodního prádla,“ vzpomíná Zdena Soukupová z Tábora.

Bony a klid

První džíny ušila Zdeně maminka. Sehnala látku pod rukou a podle půjčených Superek vyrobila žádaný kousek do totalitního šatníku. „Opravdové Superky jsem si koupila o mnoho let později v Tuzexu. Už ani nevím, kde jsem sehnala bony.

Bony sice nebyly pro smrtelníky k mání, ale měl je každý. Blůzka ze Západu nebo „plísňáky“ se ale jinak sehnat nedaly. Obzvlášť, chyběl–li v rodině příbuzný ze zkaženého kapitalistického světa nebo když tatínek neřídil tiráka.

Lidé ale více šili. Sami nebo u šikovných švadlen. „Dneska už je všechno k dostání a za takové ceny, které si s ručním šitím nemohou konkurovat. Dneska dáte jenom za knoflíky a zip tolik, co za novou bundu ve výprodeji,“ říká Helena Krejčová z Tábora.

Za minulého režimu šila pro známé. Známí přivedli své známé, a tak bylo práce víc než dost. Se střihy byla ale potíž. „Kamarádi mi vozili ze zahraničí Burdy. Dodneška mám schované egyptské vydání. Celníci na přechodech v něm zamazali ženám v plavkách jejich vnady,“ líčí švadlena.

Zatímco dnes si necháváme šít večerní róby, za totality se šilo úplně všechno. Včetně vybavení na lyže. „Nebyl žádný výběr. Kupovali jsme si metry proševu z táborské Dity. Vždyť sehnat dětské oteplovačky byl nadlidský úkol.“

Dědečkova skříň

Látky se sháněly v bazaru. Nejenže byly za hubičku, ale dalo se tam leccos sehnat. Zájem byl o cokoli, co zavánělo bavlnou. Hitem švadlenek byla praporovina. Po revoluci trvalo ještě deset let, než se sem dostaly ty správné látky.

„Šili jsme si všechno. I tašky,“ vzpomíná Zdena Soukupová. Inspirace se čerpala také v šatníků našich děděčků. Do hrnce s barvou se dostalo jögrovo spodní prádlo i švédské košile s knoflíky u klíční kosti.

Nezahálely ani pletací jehlice. Šikovné ruce vykouzlily svetr s netopýřími rukávy za víkend. Čím větší oka, tím víc to bylo in. „Jeden můj model měl petrolovou barvu, ale nějak mi nezbylo na rukávy. Doplétala jsem je zbytky vlny, co jsme měli doma. Slavila jsem s ním ve škole obrovský úspěch,“ prozradila Hana Novotná z Tábora.

Skrz železnou oponu k nám chtě nechtě prosakovaly trendy. Někdy se zpožděním, ale přece. A kdo chtěl diktátu módy dostát, musel si pomoci, jak se dalo. Nedostatek nutil lidi k tvořivosti a vynalézavosti. Ale řekněte, obuli byste dnes znovu na nohy důchodky?