Regulační poplatek bude příjmem zdravotnického zařízení. „Někteří lékaři sice tyto poplatky přivítali, nicméně se domnívám, že jejich výše je nízká. A třicet korun může lékařům také způsobit problém s drobnými,“ míní předseda okresního sdružení ČLK a mladovožický praktický lékař Miroslav Smažík.
V systému úhrad od pojišťoven se ani zavedením spoluúčasti pacienta nic nezmění. Praktičtí lékaři, jejichž ordinacemi projdou denně desítky lidí, ale doufají, že se frekvence návštěv sníží, a oni tak na skutečně nemocné lidi vyzískají více času. Ambulantní specialisté, jakými jsou například gynekologové či ortopedi mimo nemocnice, jejichž výkon je od pojišťoven hrazen jiným způsobem, než jaký je zaveden u praktiků, by ale na úbytek pacientů mohli finančně doplatit.
Na lékaře ale čeká i nová administrativa a také obava z případných neplatičů.
„To bude prekérní situace, i když pan ministr tvrdí, že si u lékaře nikdo nedovolí nezaplatit. Navíc, pokud opakovaně od jednoho pacienta nevybereme poplatek, dopustíme se porušení zákona a může nás stihnout pokuta až padesát tisíc korun. Na druhou stranu na pacienta, který nezaplatí, sankce neexistuje,“ naznačil paradoxy Smažík. Pochopitelně nelze, aby lékař takového neplatiče odmítl ošetřit.
Absolutní novinkou v českém zdravotnictví je ochranný limit. Ten zaručuje, že každý občan za sebe za rok zaplatí maximálně 5000 korun. Limit ochrání chronicky nemocné, v republice až 200 000 lidí, kteří za léky dosud měsíčně dopláceli několik tisíc korun. Jakmile člověk svůj limit překročí, pojišťovna mu bude peníze vracet. „Je však nutné upozornit, že platit bude dál a pojišťovna bude peníze vracet po kvartálech,“ upozornil doktor Smažík.
Trochu se obává, že chaos může po prvním lednu nastat v lékárnách, kde se naráz setkají doplatky za léky s regulačními poplatky od pacienta a dosud není moc jasné, jak se jeho peníze dohledají a správně započítají do osobního limitu.