V sobotu odpoledne se do práce pustili také členové Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Košice i další dobrovolníci z řad obyvatel této malé vesnice. Podle trenérky mladých hasičů Jitky Matúšů se sešlo celkem 22 dobrovolníků, z toho deset dětí. „Uklidilo se tradičně pět tras, odpad na sběrný dvůr svážel obecní automobil a najezdil více jak třicet kilometrů,“ zmínila.

Košickým sběračům se letos podařilo naplnit 30 pytlů odpadem, odhadem tak přírodě pomohli od 600 kilogramů odpadků. „Mezi nalezenými předměty převládalo množství respirátorů a roušek, další zajímavosti, které týmy nahlásily byly pneumatika, hadice, krabičky od cigaret, obaly od rychlého občerstvení, plastové láhve, či velké množství vratných lahví i plechovek od piva,“ dodala.

Správné hasiče podle jejich slov nemohlo aprílové počasí odradit. Účastníci se posléze setkali v klubovně na sběrném dvoře, kde si opekli špekáčky a poseděli do odpoledních hodin.

Do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se v Košicích zapojili podruhé.
Přírodě pomohli od tuny odpadků

Uklízeli už v pátek

Ačkoliv hlavní úklidovým dnem byla sobota, v Budějovicích uklízelo asi 60 dobrovolníků z E.onu už v pátek. „My ve firmě pravidelně uklízíme den dříve. Sraz byl u cyklomostu přes řeku Vltavu. Pak jsme se rozešli po levém i pravém břehu, odpad jsme sbírali za Scontem, Ternem i podél cyklostezky na Hlubokou, v Suchém Vrbném a také na Plzeňské ulici. Lokality jsme vybírali společně s městem,“ informoval mluvčí společnosti Roman Šperňák s tím, že projekt Ukliďme Česko v roce 2014 vyhrál získal cenu E.ON Energy Globe.

Ukliďme Česko na Českobudějovicku. Dobrovolníci vyrazili třeba uklidit Branišovský les u sídliště Máj v Českých Budějovicích. Foto: Andrea Vášáková
FOTO, VIDEO: Ukliďme Česko, les u budějovického Máje ukrýval i zarostlé brusle

Našli i kuriozity

Kromě běžného odpadu jako plastu a plechovek od piva, objevili ale i několik raritních kousků. V pytlích nechyběla například koloběžka, několik kabelek, boty, dopravní značení nebo matrace. Speciální sběrné kyblíky skrývaly také tři injekční stříkačky.

Zaměstnanci se sami hlásí dopředu, nikoho nemusí přemlouvat. „Vybavíme je ochrannými pomůckami, svačinou a jdeme na věc. Každý rok máme lidí víc a víc a ten letošní je neodradilo ani špatné počasí,“ pochvalovala si jedna z organizátorek úklidu Vladimíra Gláserová.

V Košicích se do úklidu pustili s pomocí dobrovolných hasičů.
OBRAZEM: V Košicích se do úklidu pustili s pomocí dobrovolných hasičů

Také jste uklízeli a chcete se svými úlovky pochlubit? Pošlete nám fotografie a krátký text z vašeho úklidu a my je zveřejníme. Email: redakce.ceskobudejovicky@denik.cz - děkujeme.

Zaměstnanci E.on se letos aktivity účastnila už pošesté, poprvé se zapojili v roce 2015. Udržitelnost a ekologie jsou klíčová témata společnosti. „Nejenom, že s úsporami energií pomáháme zákazníkům, ale je vidět, že se také nebojíme jednat sami. Jsem hrdá na naše zaměstnance, že přidají ruku k dílu a pomohou, když mohou,“ uzavřela generální ředitelka E.on Claudia Viohl.

Kvůli počasí většina teprve bude

Jak informoval za organizátory Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko, v jižních Čechách se za víkend uskutečnilo 38 úklidů. "Zatím jen jeden organizátor vyplnil report, tradičním úklidem je ten v Českém Krumlově, či Spolku přátel Vidova. Předpokládáme, že spousta akcí se překládala kvůli počasí," uvedl.

Do konce dubna je podle něj naplánováno ještě dalších 54 úklidů na území Jihočeského kraje.