V plánské Zákostelní ulici, kde DPS sídlí, tak bylo skutečně živo. Návštěvníci bohulibé akce si mohli zahrát různé hry nejen pro seniory, prohlédnout si fotografie, nakoupit praktické a užitečné věci a pochutnat i na různých sladkých a slaných delikatesách u příjemného rozhovoru s kávou či čajem. Dobroden se totiž uskutečnil od 14 do 17 hodin.

Háčkování je láska i radost

A panovala skutečně dobrá nálada. Svoje háčkované výrobky prodávala také Alena Bromová, která se řídí heslem, že háčkování je koníček, láska i radost. „Háčkuji šátky, dečky, podtácky, prostírání, kabelky i drobné dekorace. Tento šál jsem dělala tři týdny, materiál stojí polovinu prodejní ceny. Krátím si tím čas, protože ho mám dost,“ popisovala čerstvá sedmdesátnice.

V pořadí 4. ročník sportovních her seniorů O putovní pohár starosty města Tábora se vrátil na stadion Míru. Přihlásilo se na 22 čtyřčlenných týmů a tři jednotlivci.
Hry seniorů v Táboře zažily enormní účast. Soutěžily i dvě Marie Hejné

Pochází z Vysočiny, pak bydlela v Táboře a v DPS je pátým rokem, místní poměry si moc pochvaluje. „Moc se mi tu líbí, bydlí se tu dobře, máme tu spoustu zábavy a perfektní péči, když je potřeba,“ naznačila seniorka.

Další její kolegyně nabízely například sušenky, jablečný závin, bábovku, obrazy, svíčky, mýdla, zdobené tašky, dečky či šitá zvířátka. V nabídce byla třeba i kuchařka, která v DPS vznikla ze vzpomínek místních seniorů k loňskému 30. výročí domova – Babi, to je dobrota… aneb jak se vařilo a žilo dříve. Nechyběl ani prodej zánovního šatstva, bot, ponožek či knih. Další babičky pekly čerstvé bramboráky a palačinky s borůvkovou marmeládou.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Prodej výrobků i výstava

Jak informovala vedoucí Domu s pečovatelskou službou v Plané nad Lužnicí Tereza Jindrová, Dobroden tedy den otevřených dveří uspořádali v rámci celorepublikové týdne sociálních služeb. „Jedná se v pořadí o již třetí ročník, prodejní výstava výrobků pochází nejen od seniorů, kteří bydlí v DPS, ale i od babiček a dědečků z Plané, které s námi spolupracují,“ vysvětlila.

Připravili i herní koutek. „Chtěli jsme seniorům a všem příchozím také ukázat, v jakých hrách se dá soutěžit potom, co jsme se letos poprvé účastnili seniorských her v Táboře,“ dodala Jindrová.

31. ročník letního ornitologického tábora u rybníků Hejtman a Koberný u Plané nad Lužnicí na Táborsku.
Ornitologové kroužkují ptáky u rybníků Hejtman a Koberný. Vítají i veřejnost

Návštěvníci se mohli podívat také po budově, aby si udělali představu, jak se zdejším obyvatelům žije a bydlí. „Ne každý totiž chápe rozdíl mezi domovem seniorů a DPS,“ vysvětlila další babička. „Bydlíme tu jako v bytě, normálně jako v nájmu a můžeme využívat pečovatelské a další služby, jako praní oblečení, poskytování stravy či úklidu. Když nepotřebujeme pomoc, tak si vše můžeme dělat sami. Žije se tu krásně, máme se perfektně a děláme si, co chceme,“ usmívala se u šálku kávy s bábovkou.

Loni akce Dobroden vynesla deset tisíc korun. Letošní vydělané peníze poputují na další aktivity seniorů. „Výnos použijeme vždy na různé volnočasové aktivity, loni jsme jeli například na výlet do Třeboně a pořádáme pravidelně řadu dalších akcí,“ uzavřela vedoucí DPS Tereza Jindrová.