Pro milovníky mapových aplikací

Město Tábor zprovoznilo pět nových mapových aplikací. Všechny tyto aplikace jsou dostupné na webových stránkách města v sekci Mapové servery. Zájemci o tyto aplikace v této sekci naleznou i návod pro jejich použití. Umožňují například získávat informace o parcelách a o jednotlivých funkčních plochách územního plánu. Další možnou variantou jsou prvky ochrany obyvatelstva, v jehož rámci je možné zobrazit rozmístění bezpečnostních kamer, sirén, okrsků městské policie. Rodiče s dětmi ocení aplikaci zaměřenou na dětská hřiště, díky níž získají přehled o rozmístění a jeho vybavenosti.

Nejen pro Táboráky

Celá republika vstoupila do roku 600. výročí od smrti mistra Jana Husa, který měl ve zdejším v regionu silnou skupinu svých stoupenců. Na Kozím hrádku například dokončil v roce 1413 své stěžejní dílo Postilu, útočiště nalezl i v Ústí, a to díky pozvání Jana z Ústí. Tábor coby město husitů a Husitské muzeum proto pro připomenutí jeho odkazu na jaře spustí sérii přednášek, besed, konferencí i koncertů, již v listopadu uzavře výstava fotografií z natáčení husitské trilogie Otakara Vávry.

Pro školáky 
z Chotovin

Předešlý rok byl pro chotovinskou základní školu úspěšný. Školu navštěvuje 218 žáků a 104 dětí je v mateřské škole. Díky postupnému nárůstu školy musela obec přestavět knihovnu na další školní třídu. Z tohoto důvodu byla navýšena kapacita místní školy na 270 žáků. Vedení školy těší, že pouze minimum dětí ze spádové oblasti si vybralo jinou školu v regionu.

Pro Jihočechy

Jihočeský kraj získal čtvrté pořadí ve výzkumu Místo pro život 2014. Přispělo k tomu čisté životní prostředí, atraktivní kulturní nabídka a aktivní občané. Minusové body získal za slabinu v dopravě a ve vysoké nemocnosti. Oproti předchozímu roku si ale ze sedmé příčky výrazně polepšil. První místo obsadil Plzeňský kraj, na druhém a třetím místě se umístil předloňský vítěz Hlavní město Praha a Královéhradecký kraj.

Pro Táboráky

Dobročinné koncerty pod hlavičkou Lions klubu Tábor se dnes večer dočkají patnáctého pokračování. Na scéně táborského Divadla Oskara Nedbala se od 19 hodin představí dechový orchestr Hudba Hradní stráže a Policie ČR, který již 
70 let obohacuje českou hudební kulturu. Spolu se svými sólisty pomohou Lions klubu podpořit organizace pečující 
o postižené občany z Tábora 
a okolí. Za dobu své existence – od roku 1996 věnoval na humanitární účely přes 1,4 milionu korun.

Pro milovníky umění

Na chuť si přijdou ti, kteří rádi chodí obdivovat umění a tvorbu. Od 21. ledna si v galerii U Radnice můžete přijít shlédnout výstavu otce a syna Eliášových. Jejich výtvory jsou zaměřeny na monumentální malbu a sklo. Jejich obrazy jsou často členěny do menších geometrických tvarů na hranici mezi reálným a abstraktním světlem. Výstava Bohumila Eliáše staršího a Bohumila Eliáše mladšího můžete navštívit již tuto středu od 17 hodin a potrvá až do 27. února.

Pro spotřebitele

V českých domácnostech je kolem 65 milionů světelných zdrojů, zhruba 45 procent z nich ještě stále tvoří klasické wolframové žárovky, zbývajících 55 procent zahrnuje kompaktní lineární zářivky a halogenové a LED žárovky. Je přínosné, že zásoby neekonomických a neekologických žárovek z domácností postupně mizí a nahrazují je ty, které jsou úspornější a šetrnější pro životní prostředí. Teoreticky ekologické třídění zná 83 procent spotřebitelů, prakticky recykluje pouze 40 procent domácností.

Autor: Kamila Bílá