O solidaritě v městě dvou řek pohovořil starosta Vít Rada i zastupitelka Monika Škrdlová. Mezi angažovanými subjekty nechybí ani Veselské služby, které za symbolickou sumu 50 korun prodávají na Malém náměstí desinfekci po 200 mililitrových baleních. „Připravili jsme už čtvrtou aktualizaci Korona letáku, kde lidé najdou informace, jak se mají chovat, jaká je provozní doba lékařů, zubařů, pošty či úřadu, která restaurace vydává obědy a na jakém telefonu si mohou lidé popovídat s dobrovolníkem,“ shrnul starosta.

Letáky obyvatelé najdou na sociální síti, webových stránkách, úřední desce a v tištěné podobně ho dostali také obyvatelé pečovatelských domů. Pro místní seniory navíc stále funguje služba Senior-taxi. „Dočasně jsme taxi přesměrovali na pečovatelskou službu, protože vozidla taxislužby aktuálně nefungují,“ popsal změnu Vít Rada.

POMOC SOUSEDŮM

Teprve několik dní funguje také síť dobrovolníků v projektu Pomoc sousedům. Tři dobrovolníci Luděk Lou Myler, Jonáš Motlík a Vít Rada nabídli pomoc s nákupy potravin a léků, zájemci je mohou oslovit prostřednictvím telefonu. „Vytipovali jsme místa se zvýšeným množstvím seniorů, každý si vybral lokalitu, která je mu blízká nebo kde žije a hned druhý den se přihlásil první zájemce,“ zmínil první muž radnice.

Starosta na svého prvního seniora zatím čeká. „Mě se v tuto chvíli zatím nikdo neozval. Ale snažím se alespoň ušité roušky od dobrovolníků dávat do lékáren nebo přímo spolku Rescue k další distribuci,“ osvětlil. Na počátku podle jeho slov Veselí disponovalo zásobou ochranných pomůcek. „Měli jsme vlastní zásoby roušek i desinfekce, ale brzy se rozdali. K šití se však iniciativně přihlásila řada lidí,“ dodal. Přednostně vybavili pracovníky a obyvatele domova důchodců a domů s pečovatelskou službou. „Desinfekcí jsme zásobeni díky společné objednávce města s centrem Tep a Veselskými službami,“ naznačil.

Jak doplnila Monika Škrdlová z Rescue Teamu Veselí, díky deseti dobrovolníkům spolek zajišťuje především koordinaci ochranných pomůcek mezi občany. „Zásobíme jednotlivé seniory, zdravotně znevýhodněné osoby i ty, co žijí v domě s pečovatelskou službou,“ upřesnila.

POMOC ZE VŠECH STRAN

Díky šikovným šičkám mají nyní zásobu asi tří stovek roušek. Pomohla i místní firma RM Gastro, která zajistila ochranné brýle. „Ty jsou k dispozici terénním ošetřovatelkám,“ objasnila Monika Škrdlová. V součinnosti s městem bylo objednáno 300 kusů jednorázových rukavic, po kterých byla poptávka. „Stejně tak čekáme na zásilku ochranných štítů,“ podotkla.

Místní učitelky, družinářky, důchodkyně a další ženy založily malou síť krejčovských dílen. Zapojily se Veronika Martinová, Adéla Hlásková, Romana Kadlecová, Bohuslava Nohavová, Anna Tampírová a mnohé další. „Roušky vozí dobrovolník – student na skútru a vkládá je dle poptávky rovnou do poštovních schránek. Přebytečné roušky nosí ženy do lékárny v centru města, kde si je mohou vyzvedávat další obyvatelé města,“ popsala systém.

ZÁBAVNÝ KVÍZ

V neposlední řadě s Gabrielou Kaislerovou myslely i na rozptýlení izolovaných obyvatel a vymyslely pro ně zábavu. Od úterý 6. dubna se lidé mohou zapojit do kvízu Jak znáte Veselí. Každý pracovní den až do skončení nouzového stavu, tak mohou lidé odpovídat na otázky. Na přípravě a vyhodnocení se podílí také infocentrum města, na úspěšné účastníky čekají zajímavé ceny v podobně propagačních předmětů či knihy Veselské století.