Pro plastové kelímky od potravin už mladovožická radnice nemá odbyt. Vyzývá proto občany, aby je nově do kontejnerů na plasty nevhazovali.

„Firma Compag, která od nás odebírá separovaný odpad už nemá další odběratele. Kelímky od jogůrtů nebo zmrzliny bychom už teď museli složitě třídit od ostatního plastu a nakonec by putovaly na skládku,“ vysvětlila marnost třídění této komodity Blanka Malinová z mladovožického úřadu.
Na to, že se kelímky, které děti i dospělí pracně vymývají, aby je mohli odnést do kontejnerů na separovaný odpad, hromadí na sběrném dvoře, upozorňoval už Jiří Vrtiška na minulém zasedání zastupitelstva.

„Je to bohužel krok zpátky. Pracně lidi učíme třídit a když už se to konečně naučí, není na některé komodity odbyt. Můžeme jen doufat, že se situace znovu zlepší. V tuto chvíli by to ale bylo zbytečné,“ říká starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Co tedy do žlutých kontejnerů patří? PET lahve od nápojů, ale i od šamponů a tekutých mýdel, barely od tekutých pracích prášků, aviváží či destilované vody, plastové kbelíky, zahradní květináče a truhlíky a čiré i barevné PET – folie. Co už do nich naopak nepatří: Plastové kelímky od jogurtů, zmrzlin, smetany či salátů, polystyren, molitan, mikrotenové sáčky a samozřejmě nebezpečné obaly, které jsou označené černým křížkem v oranžovém poli, jako jsou například drogistické výrobky s vlastností žíraviny, dráždivosti, hořlavosti a podobně.