Ještě než se hvězdárna v novém hávu představí všem nadšeným hvězdářům a vůbec veřejnosti, mohli jsme do nových prostor nahlédnout již před dvěma týdny. Rekonstrukce 
77 let staré observatoře se pomalu chýlí k závěru.
Průvodci ještě holých prostor se nám stali stavbyvedoucí Luboš Menšík a dále Marek Peca, který nás provedl odbornou částí městské hvězdárny. S jejím novým stavem nastoupil do jejích služeb coby nový šéf.

Táborská hvězdárna je třetí nejstarší institucí tohoto druhu v Čechách. Otevřena byla již roku 1937, čemuž také již dlouho odpovídal její technický stav i samotné vybavení. Letos prvního ledna se odmlčela, aby se po dlouhých měsících všem svým přívržencům otevřela v novém, novotou lesknoucím se hávu.

Nová báň

Kromě dalekohledů dělá hvězdárnu hvězdárnou kopule. Ze střechy budovy v Jiráskově ulici, v níž sídlí i městská knihovna, konečně do daleka zase září mědí a ne nevýraznou zelenou barvou.
„Kopule hvězdárny byla dost poškozená, proto jsme museli kompletně vyměnit celý plášť. Dost složitá byla 
i úprava vlastní ocelové konstrukce, kterou jsme nechtěli vyrábět novou, i když úpravy vyšly finančně téměř stejně jako bychom novou udělali. 
K tomuto řešení jsme přistoupili zejména kvůli nedostatku prostoru, byl totiž problém 
s nájezdem jeřábu a nechtěli jsme okolí knihovny několik dní blokovat," začal šéf stavby Luboš Menšík.

Připustil, že dvakrát se bez jeřábu na chodníku neobešli 
a že od některých lidí sklidili pár výtek. „V té souvislosti musím poděkovat městské policii, že dobře fungovala 
a dobře s námi při tom spolupracovala," posílá vzkaz do služebny na Žižkově náměstí.
Kopule vážila zhruba pět tun. Odstrojila se z ní pouze nezbytná část, jinak se s ní pracovalo přímo na místě. Ve výšce s výhledem na celý Tábor. Naštěstí veškeré práce zvládla firma bez úrazů.

„Bylo to dost náročné z hlediska bezpečnosti práce 
i vzhledem k tomu, že lidé moc nereflektují na to, že by někam neměli chodit. Třeba že chodili do knihovny, i když viděli, že se jim nad hlavami houpe asi pětisetkilový předmět," kroutí hlavou stavbyvedoucí Luboš Menšík. Dodal, že nejnáročnější na celé rekonstrukci bylo bourání 
a úklid, kdy všechno museli nosit dolů po svých. Výtah ke hvězdám nevede.
Petra Říhová z odboru kultury, pod který lidová knihovna spadá, vidí i druhou stránku investice.

„Kromě samotné opravy kopule byla záměrem i změna konceptu fungování hvězdárny, snaha více ji přiblížit veřejnosti, vytvořit příjemné místo k návštěvám a pozvat sem mladé lidi," vysvětluje.

Zatím jsou však na místě prázdné místnosti a holé zdi. Ani dalekohled ještě nebyl na svém místě.
Město přistoupilo k rekonstrukci z důvodu havarijního stavu hvězdárny z konce 
30. let, kdy například zatékalo do střechy. Záměrem ale je 
i nabídnout návštěvníkům větší komfort. Tak například před zásahem museli k dalekohledu šplhat po schůdkách, nově už vystupovat nikam nebudou. Podlaha se jednoduše zvedla a odpadne i krčení při výstupu na hvězdárnu.
Šéf stavby nám ukázal, kde zvýšili strop a zároveň na druhé straně i podlahu pozorovací kopule. To přinese výhodu při pozorování oblohy, ale také při pohybu lidí. V rozšířeném prostoru se lépe vejdou a jedni už nebudou muset čekat, až předchozí výprava sejde.

Malby od grafika

Rekonstrukce hvězdárny vyšla na 1,25 milionu korun. 
K těm město přidá ale ještě peníze za nový nábytek do kanceláře hvězdáře. Zajímavá bude také výzdoba místností. Podílí se totiž na ní výtvarník a grafik Richard Fischer. Prostory vymaluje výjevy na téma hvězdy a hvězdářství.

Jan Rypáček

Táborská lidová hvězdárna je pyšná na Carla Zeisse

Až se půjdete podívat do hvězdárny, přivítá vás také nový průvodce. Po Břetislavu Vonšovském, který tu o úkazech na nebi vyprávěl čtyřicet let, se role ujímá třiačtyřicetiletý Marek Peca.

close Marek Peca. zoom_in Profesí elektrotechnik 
a amatérský astronom se do Tábora přestěhoval z Prahy. S nekonečným vesmírem ho ale nepojí pouze odborné znalosti a záliba, ale i zaměstnání. Pracuje ve firmě, která vyrábí elektroniku pro družice.

O táborské hvězdárně se uvádí, že je třetí nejstarší lidovou hvězdárnou u nás. V souvislosti s jejím uvedením do provozu se ale objevuje hned několik letopočtů. Víte, který je ten pravý?
Přesný rok asi není jistý, ale v roce 1935 se o stavbě již mluvilo, následující rok se zřejmě stavělo a teprve rok 1937 je podle mne rokem zahájení provozu. Ale dalekohled tu byl ještě starší než samotná hvězdárna. Mohlo by to být o třicet až o osmdesát let, já tipuji, že byl starší tak o čtyřicet. To je velmi zajímavá skutečnost.

Čím je tak zajímavá?
Tím, že tak starých dalekohledů u nás moc není. Budou to jednotky kusů. Bohužel ale nevíme, kde je.

A kde se vzal se ví?
Nevíme, to asi vůbec nikdo netuší a jestli někde existuje nějaký archiv, tak bych moc rád dokumenty viděl. To jsou ale věci, které by se hledaly opravdu velmi těžko.

Jaký to byl dalekohled??
Čočkový, o průměru jedenácti centimetrů, který vyrobila firma Merz. Pokud je mi známo, roky byl uložený v budově, ve které je dnes klub Milenium. Pak se ztratil a bylo by zajímavého ho získat zpět. S tímto dalekohledem se pozorovalo až do roku 1970 a pak se panu hvězdáři Vonšovskému, který tu byl do loňského roku, podařilo ze známé optické dílny Carl Zeiss v Jeně získat dalekohled, který máme dosud. Z toho máme radost, byť se jedná spíš o menší přístroj, tak je to velmi kvalitní výrobek. Optika značky Carl Zeiss pořád ještě je a především byla svého času nejuznávanější optikou na světě. Velké úspěchy měla i během druhé světové války, kdy třeba Američané nebyli schopní uvěřit, jak kvalitní dalekohledy užívá německá armáda.

Jak ho pan Vonšovský získal?
V té době byla výhoda, že Československo patřilo do RVHP a tudíž se na rozdíl od jiného zboží výrobky značky Carl Zeiss sehnat daly. Asi to nebylo levné, ale panu Vonšovskému se podařilo na dalekohled sehnat peníze.

Co vám umožňuje?
Krásně pozorovat cíle, kde se uplatní velké zvětšení, takže planety a Slunce. Na to je tento dalekohled zdaleka nejvhodnější. Zároveň jde o cíle, které jsou nejpřístupnější pro obyčejného člověka s netrénovaným okem. S ním uvidíte všechny planety, nicméně jen na některých je něco vidět. K těm patří Jupiter a Saturn, které jsou nejkrásnější. Například u Saturnu je krásně vidět prstenec i jeho měsíc Titan. Dohlédneme i na Merkur a Venuši, kde sice není vidět žádná struktura, ale je patrné, jak je Venuše ozářená Sluncem, že až vypadá jako maličký měsíc. Samozřejmě, když jsou vhodné podmínky, tak se s tímto dalekohledem můžeme podívat i na nějakou jasnější hvězdu nebo mlhovinu. Obzvlášť vděčná je v zimě velká mlhovina v Orionu.

Dostanete po rekonstrukci i nový přístroj?
Ne, zůstává nám původní, právě proto, že jsme moc rádi, že ho máme. Do budoucna možná doplníme dalekohled vhodný na jiné cíle, kde se moc neuplatní zvětšení, ale zase má jiné cenné parametry. Není tedy vyloučeno, že něco menšího časem přibude. Nicméně rekonstrukcí se změnila spousta věcí. Třeba že jsme v kopuli zvedli podlahu o 75 centimetrů, jsem zvědavý, jak se budou lidé cítit.

K čemu to pomůže?
Původně byla kopule navržená na jiný dalekohled, ale možná udělali i chybu, kvůli níž toho na nebi moc neviděli. To se teď zlepší.