Řeč je o studentech táborské knihovnické školy. Od začátku roku si mimo spousty jiných aktivit založili svoje webové stránky s názvem Knihožrout.
„Jenomže nám všem nebylo úplně jasné, jak takový knihožrout vypadá,“ říká učitelka odborných předmětů Klára Smolíková.
Její svěřenci se proto rozhodli zapojit do hledání podoby bytosti s podivným jménem ty, kteří fantazií jen hýří. Děti.

„Chtěli jsme je dostat do knihovny a taky upozornit, že nějaké stránky s názvem Knihožrout existují,“ objasnila studentka třetího ročníku Michaela Pexová.
A světem už letěla zpráva. Prosákla do škol, knihoven i sociálních zařízení. Knihovníkům se začaly na stole hromadit stovky obrázků i literárních dílek. Porota měla co dělat s 686 pracemi.

„Pět hodin jsme za zavřenými dveřmi vybírali to nejlepší. Všechno jsme museli nejdřív rozdělit do kategorií. S literárními díly nám pomáhala paní učitelka,“ prozradila Michaela.

Nakonec jim nezbylo nic jiného, než se shodnout na NZK, tedy nejprotřelejších znalcích knihožroutologie.

Mezi ně se v kategorii čtenářů čtoucích mezi řádky a nahlížejících do temných koutů knihoven probojovala i desetiletá Daniela Ševčíková ze Základní školy Husova v Táboře.

„Když jsem se dozvěděla zadání, hned mě napadlo, že knihožrout musí být příšera, která žere knížky. Lidé se jí ale bát nemusí, baští jenom knihy.“ A tak se zrodila její Knihníkovská noční můra.

Zásilky přišly ze 13 škol mateřských, základních i uměleckých, z pěti knihoven, ale také chráněného domova nebo centra ekologické výchovy. Nejvzdálenější zásilka dorazila z Městské knihovny ve Frýdku-Místku.