Botanická zahrada má již několik dnů nové obyvatele – sovy a medvěda Jíru. Nejde však o skutečné zvířectvo, jak název naznačuje, ale o sochy, které dřevosochař František Kynčl vytváří z topolů a jasanu.

„Řezba trvá zhruba týden, když práci člověku nekomplikuje zrovna počasí. Jde mi to ale docela od ruky," řekl František Kynčl, který právě v levém dolním rohu zahrady opracovával jasan. Na něm již byly patrné hlavy i křídla sov.

K sovám ještě lišku

„Ještě zde přibude malá liška," doplnil dřevosochař, který závěrečné detaily dokončí poté, co technika přemístí soví strom do blízké skalky.
„Tento exponát váží přes padesát kilogramů, takže lidská síla na jeho postavení nestačí. Musíme proto počkat na mechanizaci," vysvětlila vedoucí botanické zahrady Žaneta Šišková.

Mezi sukulenty a jinými botanickými rostlinami si návštěvníci již mohou prohlédnout dřevěného medvěda, kterému František Kynčl vybral tradiční české jméno Jíra.

Socha z topolu se tak stala dominantou botanické zahrady. Je totiž umístěna v pravé dolní části a vidět ji tak mohou i lidé, kteří jdou po břehu Jordánu.

„Letos v areálu přibude ještě dřevěný květ a žába. Ta své místo zaujme určitě u jezírka, kam se hodí," doplnila Žaneta Šišková s tím, že všechny stromy určené k řezbě pochází z botanické zahrady. Jelikož ale nebyly v nejlepší kondici, musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny.

Aby sochy vydržely co nejdéle, musí dostat odpovídající péči. Všechny proto nejdříve musí být ošetřeny impregnací, která zaručí, že se do dřeva nedostane vlhkost. Potom je budeme moci obdivovat desítky let.