Jak přiblížil Michal Paleček, místostarosta obce a velitel místních hasičů, kteří se na rekonstrukci podíleli, postupná oprava objektu trvala dva roky. „Podle kronik a starousedlíků v místě býval kdysi dokonce dům se sedlovou střechou, objekt ležící v bývalém zámeckém komplexu patřil přehořovského pivovaru a lihovaru a sloužil především jako sklad piva,“ přiblížil historii.

V roce 1914 už kronika uvádí, že se na místě zámeckého parku tančilo a zpívalo, později 1. ledna 1956 pak zápis popisuje přestavbu na mezi místními i v okolí známý letní taneční parket. Samospráva se proto rozhodla pozůstatky doby minulé zachovat i pro další generace. Budova byla již v dezolátním stavu a zatékalo do ní. S realizací oprav historického skladu s letním parketem pomohla dotace z programu Brownfieldy Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Obnovit se snaží i tradice, které se k místu váží, akce tu léta pořádali právě dobrovolní hasiči. „Například v roce 1966, jak se píše v kronice, tu zábavu navštívilo dokonce tisíc platících lidí, to je neskutečné číslo,“ upozornil Paleček na zajímavost. Nové podoby se díky sboru dobrovolných hasičů dočkal i výčep a pódium.

Množství betonu

Podle starosty Petra Maška obnova vyšla na 5 milionů a začala loni na jaře. „Zhruba třicet procent jsme financovali z našeho rozpočtu, zbytek pokryla dotace,“ naznačil. Na spodní část padlo neuvěřitelných 90 metrů krychlových betonu, potom následovala hydroinstalace a výztuže. „Vrchní část parketu pokrylo dalších 90 kubíků leštěného betonu,“ vyčíslil starosta. Stavbu jako takovou provedla firma Colas.

Společně doufají v kulturní využití. Přehořov má v současnosti kolem 360 stálých obyvatel, kteří žijí také v místních částech Kvasejovice a Hrušova Lhota. „Když bychom objekty neopravili, tak hrozilo zřícení kleneb, pak už bychom si s tím nikdy neporadili,“ upozornil Mašek. „Do budoucna budeme hledat nějaké možnosti, zatím je to vedené jako skladovací prostory bez možnosti využití pro komerční prostory,“ vysvětlil.

Poslední zbytky historie

Dle slov zástupců samosprávy se tak povedlo zachránit poslední zbytky bývalého zámeckého komplexu. „Potom, co zmizely historické budovy pivovaru, lihovaru, sýpky, zámku i podzámčí, jde vlastně o poslední střípek minulosti, navíc areál najde široké uplatnění pro kulturu a lidi,“ doufají starosta a místostarosta.

 Po zámku v Přehořově zbylo jen prázdné místo a několik chátrajících hospodářských budov.
Ze zámku v Přehořově zůstaly jen ruiny. Náprava je téměř nemožná

Letní parket je podle jejich vyjádření navíc jedinečná věc v širokém okolí. „V takovém pojetí ho v okolí jen tak nenajdete, je posazený v parku pod otevřenou oblohou s pěkným výhledem. I Soběslaváci a obyvatelé z okolí rádi vzpomínají, že zde při zábavách prožili mladí,“ dodali.

Kultura pro všechny generace

Prostor letního parketu má jasný účel, už v červenci se zde uskutečnil koncert skupiny Parkán, nyní hasiči přichystali letní kino s promítáním, plánují třeba i divadlo, či jiné volnočasové aktivity. Už za týden areál obsadí první ročník festivalu s názvem Hraj víc. Jak prozradil za pořadatelský tým zvukař Ota Kurz z firmy JV Sounds, hlavní motivací je vrátiit se po covidové přestávce k setkávání lidí při dobré muzice.

Má jít o hudební akci plnou letní pohody, jídla i nápojů, při které vystoupí čtyři lokální kapely. „Duchovní matkou je Dagmar Křiváčková, která tento nápad nosila v hlavě několik let. Postupně do něj zapojila firmu JV SOUND, mě a Jana Vichtu. Spoluautory se stali také multikulturní guru Marek Máca Cihlář a parta dobrovolných hasičů z Přehořova,“ popsal Ota Kurz.

Snažili se vytvořit trochu jiný formát. Zahrají kapely Cihelna & spol., Flying Parties, B. D. S. 22 a Náhodný Výběr. „Název festivalu má symboliku, Hraj víc je část píseň Tanečnice a název nového CD Cihelny, zároveň i motto. Doufáme tak v návrat setkávání lidí i muzikantů, chceme udělat velkou tečku za dvouletou separací,“ popsal za pořadatele.

Místní kapely a nová tradice

V regionu je podle Kurze řada zajímavých hudebníků, kterých si nelze nepovšimnout. „Nechceme dělat mainstream, proto letos zveme autorskou a rodinnou formaci Cihelna, zajímavý profesionální bonbónek, elektroakustické trio Flying Parties. Představí se i coverband B.D.S 22, který hraje známé hity třeba od Kabátů a program uzavře koncertní hodinový set mladé generace, kluků z Náhodné Výběru,“ představil lineup.

Festival v jejich režii se zde uskuteční v sobotu 13. srpna od 17.30 hodin, moderovat ho bude Michal Paleček a Marek Máca Cihlář. Kromě kvalitní muziky může být lákadlem i pečení čuníka na rožni, domácí utopenci a čepované pivo. Po ukončení živé produkce následuje after party, v dosahu lze i parkovat s možností stanování.

Pokud se vše podaří podle představ, tak by pořadatelé z festivalu rádi udělali tradiční akci. „Je naším cílem, aby se návštěvníci na letním parketu v Přehořově cítili dobře, pobavili se, ocenili muzikanty a ochutnali vše, co bude k mání. Doufáme, že za námi dorazí i za rok na druhý ročník Hraj víc festivalu,“ uzavřel Ota Kurz.

Místní děti Tereza a Martin se chodí bavit na hřiště. U něj se pořádají i různé akce.
Hasiči museli místním dolévat vodu do prázdných studní