Ať jste brzy doma. Může to připomínat nabádání rodičů nezletilým dítkám, ale v tomto případě to tak není. Tenhle vzkaz posílají mámy pro mámy. Maminky, které už si tím prošly, maminkám, kterým se to právě stalo. Narodilo se jim nedonošené miminko.
Akci s názvem Mámy pro mámy pořádá sdružení rodičů a přátel nedonošených dětí Nedoklubko. Její hlavní koordinátorka, Klára Csirková ze Soběslavi, si včera v táborském Domě dětí a mládeže převzala plnou krabici dárků pro maminky, které teď tráví mnohdy dlouhý čas v nemocnici se svými děťáky, jež přišly na svět dřív, než měly.

„Drobné dárky nemusí vyrábět jen jiné maminky. Spolupracujeme už po republice s několika domy dětí a mládeže i s dalšími institucemi. Naše členky pak k výrobkům připojují krátký povzbuzující vzkaz, visačku s představením Nedoklubka a kontakty, na které se mohou pak kdykoli obrátit a taky krátký příběh nějaké jiné maminky nedonošeného dítěte se šťastným koncem doplněný fotkou, jak pěkně roste,“vysvětluje Klára Csirková.
Nedoklubko už dnes spolupracuje se 13 nemocnicemi. Dárky z táborského DDM poputují převážně do Českých Budějovic, některé i do Prahy, kde je největší spotřeba.

„Naše spolupráce vznikla náhodou. Paní Csirková se na mne obrátila, když hledala vhodný kroužek pro svoji dceru. Když slyšela, co všechno tady s dětmi děláme, navrhla, jestli bychom se nechtěli připojit do akce Mámy pro mámy. Ráda jsem souhlasila. Nevadí mi někomu pomáhat, ale jsem ráda, když to je někomu konkrétnímu. Jsem trochu skeptická vůči některým hromadným a neprůhledným charitativním akcím, kde nikdo neví kolik a kam peníze jdou,“ říká Dana Dudová z DDM Tábor.

Dárečky pro maminky v nelehké životní situaci vyráběly děti ze společensko vědních a výtvarných kroužků.