Začíná další turistická sezóna a i muzea se musí poprat o své návštěvníky. Jak chtějí přilákat nové turisty? Do nadcházející sezóny některá přichystala naprostou novinku, některá jsou vyčerpaná po náročné minulé sezóně a jiných jakoby se snaha zaujmout netýkala. 

Digitální kamarád

Nejvýraznější novinkou přivítá novou sezonu zřejmě Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře. Nejenže nově zpřístupnili takzvaný obývák, kino s kobercem, kde budou promítat filmy o čokoládě, ale přišli také s virtuální expozicí Montezuma mezi návštěvníky. Aztécký král, který bývá spojovaný s čokoládou, navštíví diváky v digitální podobě poprvé během Muzejní noc, tedy 27. května.

„Jedná se o moderní technologii, která tady na jihu Čech nikde není," pochvaluje si manažerka muzea Lenka Želivská. Protože mají otevřeno celoročně, snaží se návštěvníky lákat hlavně v zimě, v létě totiž lidé chodí i bez návnad.

Po Husovi si musí odpočinout

Zato Husitské muzeum je po loňském Husově roku trochu vyčerpané. „Hus nám opravdu dal zabrat, nic tak velkého teď nechystáme. Karel IV. se nás v Táboře netýká," podotkla Ludmila Mikulová s tím, že stejné výročí jako měl loni Hus, tedy 600 let od upálení, si letos připomínají s Jeronýmem Pražským. Jemu věnují Muzejní noc.

Vždy první sobotu v měsíci si Husitské muzeum zařdilo do programu kostýmovanou prohlídku, která už získala velkou oblibu. Dobově oděná průvodkyně zavede návštěvníky do impozantního gotického sálu staré radnice, což je druhý největší svého druhu v České republice. Společně se vydají i na dobrodružnou cestu středověkým podzemím, na kterou vyfasují přilbu a lucerny. Dobu 16. století ještě umocní dávná česká mluva. Kostýmová prohlídka se koná i dnes od 12.45 hodin.

Kurátorka Lenka Zajícová vyjmenovává další tradiční jarní akce, které připravili. Například květnové otevření Bechyňské brány a věže Kotnova, kam chystají novou expozici Život ve středověku, nebo zahájení provozu památníku Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. V nejbližší době, a to 19. dubna, mohou lidé přijít na vernisáž nové výstavy táborského sochaře Jana Vítězslava Duška.

Dvoje narozeniny

Pobočky táborského muzea ve Veselí a v Soběslavi sice velkými novinkami nepřekvapí, přesto potěší. Vedoucí Daniel Abazid zve do Weissova domu ve Veselí, kde u příležitosti dvojích 120. narozenin uspořádají dvě výstavy veselských výtvarníků. Nejdříve připomenou dílo Františka Líbala, který se zde narodil, poté Josefa Víznera, jenž tu zemřel. Po čtyřech letech se akce Muzejní noc ze Soběslavi přesune do Veselí a laděna bude výtvarně, právě k Líbalovi. Velkou novinkou, kterou však plánují až na rok 2017, je otevření rozsáhlé expozice národopisu v celém Smrčkově domě v Soběslavi.

Husitské muzeum je zvláštní i tím, že je otevřené od dubna do konce října, od pondělí do neděle. Navštěvují ho nejen domácí, ale i mimotáborští turisté a často cizinci. V Jihočeském kraji se v žebříčku návštěvnosti umisťuje v první desítce. Například loni obsadil pátou příčku, když první získal zámek v Českém Krumlově a čtvrtou zámek na Hluboké.

Menší muzea sází na zajetý rytmus. Třeba dům Františka Bílka v Chýnově, který Galerie hlavního města Praha zpřístupňuje veřejnosti po celý rok. Patnáctého dubna tu ale pokřtí nově nově vydanou knihu o osobě i díle sochaře. 

„Všechno zůstává při starém, uvidíme po letošní sezoně, nebo třeba v půlce, jestli budeme něco měnit," zamýšlí se nad svou nabídkou zakladatel a majitel chotovinského muzea veteránů Václav Janecký. Oficiálně zahajují v květnu při zdejší již tradiční prodejní výstavě květin.

Lucie Myllerová Paurová