Plavky, ručníky, plážová obuv a dobrá nálada. I přesto, že datum v kalendáři tomu úplně neodpovídal, vyletněných lidí jste včera na břehu rybníka Smolík v Jistebnici mohli vidět přesně dvaatřicet. Tolik odvážlivců si buď úplně poprvé nebo už poněkolikáté vyzkoušelo teplotu vody na tradičním Novoročním namáčení.

A i když byl teploměr nad nulou, na opalování to zrovna nebylo. I proto vše proběhlo velice rychle. A začínalo se jako každý rok křtěním nováčků. Chopil se ho Milan Bastl který tak jako první vodu vyzkoušel. „Ježiši, to je ale teplý,“ zhodnotil letošní stav.

Premiéru měla kromě pěti jiných také Anna Váchová z Božetic. Přestože jí je 71 let, vrhla se do ledové vody s nadšením. „Rozhodla jsem se to vyzkoušet, jsem totiž celkem otužilá, ale nijak zvlášť jsem netrénovala,“ řekla na břehu zabalená do ručníku nejstarší účastnice namáčení.
Zakladatel jistebnického otužování Petr Muž do vody skočil poosmnácté, šestnáctou účast si připsala plavčice a záchranářka z Tábora Hana Pecháčková, potřetí si svou odvahu vyzkoušela jistebnická Alena Klotzová.

„Já vlastně otužilá moc nejsem, ani se přes rok neotužuji. Ale řekla jsem si, že to zkusím. Navíc, když jsem byla první rok, tak jsem pak nebyla vůbec nemocná. A možná je to i jeden z nejlepších léků na novoroční kocovinu,“ smála se Alena Klotzová, kterou na břehu podporovali rodiče.

Nejmladší účastnice Eliška Neradová z Balkovy Lhoty měla odvahu už potřetí.
Novoroční namáčení v Jistebnici má velkou tradici, do vody se nevrhají jen místní, ale účastní se ho lidé z celého okresu, letos byl jeden z nováčků dokonce z Jindřichova Hradce.

Otužilce tradičně na břehu podporují desítky jistebnických občanů. Pravidelně sem chodí také Michaela Procházková se svou rodinou. „Já je určitě obdivuji, mě by nic takového ani nenapadlo. Ani kdyby bylo ten první lednový den jakékoliv teplo. Takové nápady nebo ambice určitě nemám,“smála se.

Letos se v Jistebnice díky teplému po letech obešli bez potápěčů, kteří by museli otužilcům dělat díru v ledu.