Ne že by to ze zastávky Zaluží rozcestí Hlinice byl kdovíjaký lán cesty, ale od roku 2009 to mají cestující do Hlinice od autobusu rozhodně blíž. Na konečnou tu pravidelně zajíždí linka MHD číslo 40. Novou zastávku na hlavní ve směru na Mladou Vožici tu město nechalo vybudovat za pomoci dotace z EU.

Ne každému ale vyhovuje. „Je to škoda. Když už dělali novou čekárnu, mohla být krytá ze tří stran. Jakmile prší a přitom trochu fouká vítr, je to jako byste stáli venku,“ kritizuje současnou podobu zastávky Jiří Breda, který žije v Hlinici od svých třinácti let. První tři roky svého života strávil v Čekanicích, poté se jeho rodiče odstěhovali do Mladé Vožice. Nakonec zakotvili v Hlinici. „Já sem jezdil ale pravidelně za babičkou, takže jsem to tu znal dobře i před tím,“ dodal.

Život v osadě si pochvaluje. Chybí mu tady ale společenská místnost, kde by se lidé mohli scházet. „Už se to tady připravovalo před revolucí, ale pak město budovu prodalo a dneska se vymýšlí, že by se postavilo něco nového na dětském hřišti. To mi hlava nebere, když už to tady bylo jen k dodělání,“ tvrdí Jiří Breda. Obci prý kvůli tomu chybí pospolitost. V Hlinici totiž nenajdete ani hospodu, ani obchod. „Ten by se tu ale stejně neuživil. Cenám ze supermarketů nemůžete konkurovat. Do Tábora to jsou čtyři kilometry, lidé si raději nakoupí tam. Já jsem tu zkoušel prodávat aspoň nápoje, ale ani to nešlo. Vydržel jsem sedm let a pak jsem to zabalil.“

Obchod na kolečkách
Jednou za týden mají ale místní možnost nakoupit si v pojízdné prodejně. „Ani nevím, co nabízejí za sortiment, nechodím tam, ale pro ty starší je určitě dobře, že mají tu možnost, když se třeba nikam nedostanou,“ míní Alena Mašková, která se do osady Tábora přistěhovala před třiačtyřiceti lety z Chotovin. „Zvykla jsem si tady. Ale Chotoviny byly střediskovou obcí. Byla tam pošta, Jednota i zdravotní středisko. Naštěstí je to do Tábora jen kousek a to že jezdí MHD až sem, je taky výhoda. Určitě jede častěji, než by jela linka a pro mě je to i finančně výhodnější. Protože už patřím do kategorie nad pětašedesát let a na MHD mám slevu,“ pokračuje žena.

Městskou hromadnou dopravu využívá jen když potřebuje k lékaři. Potvrdila, že autobus však místní hojně využívají. Ranní školní autobus jede plný a hravě se plní i odpolední spoje, obzvlášť, když jede jen mikrobus. „Zrovna dneska jsem dopoledne jela k doktorovi a zpátky a autobus byl plně obsazený,“ dodala.

Společenská místnost sice v Hlinici chybí, ale ani tak tu společenský život zcela nevyhynul. „Jedna dvě akce do roka se tu určitě konají. Mladí se postarají o to, aby vsí prošel Mikuláš a čerti a místní ženy pořádají každoročně úžasný Den dětí,“ upozornil Jiří Breda.

Pro děti je v Hlinici postavené nové dětské hřiště. „Malých dětí je v Hlinici dost, plánuje se dokonce výstavba směrem na Chotoviny. Je to tady na tahu, spojení je také super. A hlavně pro starší je dobré, že už nemusejí chodit na zastávku až na rozcestí,“ míní Jiří Breda.

Jen to nešťastné přecházení. Zastávka je na hlavní a auta tu projíždějí i stotřicetikilometrovou rychlostí „Podle mě by se tu měla snížit rychlost. Tady nikdo nedodržuje ani devadesátku. Někdy je to opravdu o strach,“ upozornil Jiří Breda.