„Bohužel stavení vypadá takto, už deset let se o něj veskrze nikdo nestará. Zahrada je zarostlá, stromy popadané, dům je zralý akorát tak na bagr. Já jsem to samé udělal také,“ říká soused Roman Kratochvíl, který koupil vlastní č.p. 27.

To, že je chalupa číslo popisné 26 zchátralá a má narušenou statiku, majitelka potvrdila. Stejně jako tezi o bagru.

„Mé plány do budoucna jsou chalupu zbourat. Bohužel, její záchrana by stála hromadu peněz a vůbec by se to nevyplatilo. Chalupa nemá žádné významné historické prvky a předělávky mého strýce zničily i to málo, co tam původně bylo. Dost mě to mrzí, protože mám staré domy ráda a věřte, že kdyby ten dům mělo smysl zachránit, tak bych se o to snažila,“ potvrdila Vanda Nováková, která žije a pracuje v Anglii.

emoliční práce začnou na pozemku pravděpodobně letos v létě.

„Nejdéle však příští rok. Záleží na financích a čase. Jelikož žiju v zahraničí, tak bych tam ráda měla pouze chalupu na dovolené a možná jednou na důchod,“ prozradila majitelka. Dům zdědila po svém strýci Františku Jandovi a případným zájemcům o koupi už teď rovnou vzkázala, že nemovitost na prodej nebude.

„To, že jsem dům podědila právě já, považuji dodnes za zázrak. Můj vzdálený strýc byl trošku podivín a já sama jsem ho viděla pouze několikrát. Mamka tam ale trávila prázdniny. Moje rodina si myslí, že jsem ho nabyla já, protože jako malá jsem byla absolutně nadšená ze zahrady a potoka. Jedno je jisté, chalupa není a nebude na prodej. V každém případě zůstane rodině, protože si myslím, že by si to strýc přál,“ dodala Nováková.

Bez rádia, televize

Číslo popisné 26 ve vlásenické části Oudiny vlastnil v roce 1876 Karel Bican, a to na základě jakési dražby.

V roce 1887 tam bydleli František a Antonie Stehlíkovi, od nichž dům v roce 1900 koupili František a Josefa Volšanských. Ti v domě dožili a roku 1936 stavení koupili Josef a Anna Sukovi.

„Sukovi se pak ale odstěhovali někam do pohraničí, kam přesně, netuším. Dům prodali Jandovům,“ vzpomíná obyvatelka Vlásenice Jaroslava Petráňová.

František Janda malé hospodářství koupil v roce 1950. „Byl to dříč, od rána do večera v práci, a přitom skromný. Neměl ani rádio a televizi,“ vypráví Roman Kratochvíl, jehož současný dům stojí na základech budovy, kterou vlastnil bratr Františka Jandy. Vanda Nováková dům zdědila v roce 1999.

David Peltán

Máte–li tip na nevyužívanou či čerstvě využívanou budovu – objekt, neváhejte napsat na email: taborsky.reporter@denik.cz, nebo volat na telefonní číslo redakce 381 256 066.