Téměř 700 lidí si o víkendu prohlédlo Benešovu vilu v Sezimově Ústí. Památka, která je od roku 1975 ve správě úřadu vlády, a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra, prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou. Prohlídky úřad letos organizoval celkem šestkrát.

„Chodí hlavně střední a starší generace, cizinci jen občas v létě. Návštěvníci tu měli k dispozici sedm průvodců, kteří každou čtvrt hodinu vyráželi na prohlídku se skupinkou patnácti lidí,“ řekl správce Václav Jirout.

Vila po tříleté obnově, která skončila v roce 2009, odpovídá původnímu projektu architekta Petra Kropáčka ze 30. let minulého století. Při obnově architekti odstranili necitlivé stavební úpravy, které v ní provedli komunisté. Z interiéru zmizelo tmavé dřevěné obložení, v místnostech jsou dobové starožitnosti i nábytek. Dům má znovu zelené okenice a okrovou fasádu. Rekonstrukce stála i s vybavením interiéru 20 milionů.

Základem expozice v přízemí je jídelna a hala s oblíbeným prezidentovým zákoutím. V prvním patře jsou přístupné pracovna a ložnice, v níž Beneš zemřel. Tyto dvě místnosti byly před rekonstrukcí otevřené vždy ve státní svátky a výročí Benešových.
Beneš strávil ve vile poslední chvíle svého života. Jezdil sem hlavně odpočívat, ale přijímal tu i významné návštěvy. Dům s pozemky odkázala Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela.

Za socialismu byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Nyní už se nepočítá, že by se ve vile státní úředníci rekreovali. Ve druhém nadzemním podlaží jsou ale prostory pro vládní návštěvy i premiérský pokoj.

(čtk)