První duben letošního roku ze své paměti Vasyl Gavryliv nikdy nevymaže. Je obžalovaný z vraždy a včera ho kamerový záznam vteřinu po vteřině vrátil do osudné chvíle. Své počínání sledoval s hlavou v dlaních. V této chvíli opět sedí v soudní síni a zřejmě si za pár hodin vyslechne rozsudek.

Bylo asi deset večer, když se ze svého domova ve Smetanově ulici vydal v noci na 1. dubna do nonstop baru v nedaleké Šafaříkově ulici. Občas se sem chodil napít a zahrát si automaty. Tentokrát však nepřišel utrácet vlastní peníze, velkou sumu si chtěl odnést od barmanky vietnamské národnosti. Když po druhé hodině ráno odcházel, měl v kapse necelých 20 tisíc. V tratolišti krve ale za sebou nechal ubodanou sedmatřicetiletou matku tří dětí.

„Prosila ho, aby ji nezabíjel, ale on ji kuchyňským nožem opakovaně bodal do hrudi. Na místě zemřela,“ uvedla k případu státní žalobkyně Alena Píchová. Její slova, byť bez zvukového záznamu, potvrdily záběry kamer, které se včera v soudní síni přehrávaly.
Přímým svědkem brutálního činu byl syn zavražděné, teprve jedenáctiletý školák. Duchapřítomně zůstal v zadní místnosti herny a dělal, že spí.
„Opakovaně si kladu otázku, zda by zabil i jeho. Nejsem si ale jistý, jestli obžalovaného vůbec zajímal. Myslím si, že ho nevnímal,“ usuzuje předseda senátu Zdeněk Kučera, který předpokládá, že dnes v případu vynese rozsudek. Obžalovanému za trestný čin vraždy hrozí odnětí svobody na dobu od 15 do 20 let, případně výjimečný trest.

Zatím není přesně stanoven motiv vraždy, nicméně žalobkyně ho definovala jako majetkový prospěch. Sám obžalovaný tvrdí, že chtěl, aby mu barmanka vrátila peníze, které jí půjčil. Dlužný obnos měl být podle jeho výpovědi 25 tisíc, přesto se dožadoval částky sto tisíc korun. Pozůstalý syn při výslechu uvedl, že jeho maminka si od něj peníze nikdy nepůjčovala. Spíš obžalovaného nechvála konzumovat na dluh.

„Moc lituji, že se to stalo. Měl jsem temno před očima. Ani nevím, jak se stalo, že jsem měl nůž, který jsem potom hodil do rybníka. Ráno jsem se vzbudil a našel u sebe peníze. Nevěděl jsem, kde jsem je vzal, večer jsem chtěl jít do baru je vrátit. Když jsem vyšel z bytu, byla tam policie. Řekl jsem jim, že jdu do baru, abych se podíval, co se stalo, že si na nic nepamatuji. Nikdy jsem vraždu nepřipravoval,“ vypovídal před senátem.
Vasyl Gavryliv je sedmatřicetiletý dělník, který do Čech přijel z Ukrajiny, kde má manželku a tříletého syna. V republice je necelé čtyři roky, z toho poslední rok v Táboře. V zaměstnání si vydělával kolem 15 až 18 tisíc. Dosud nebyl soudně trestaný a ani vyšetřovaný pro jiný trestný čin. V inkriminovaný den byl pod vlivem alkoholu.