Předpovědi počasí s těžkou hlavou nesledují jen zemědělci, kterým mokrá půda znemožňuje vjet s traktory do polí, ale také stavbaři, jimž déšť zpomaluje postup prací. Český hydrometeorologický ústav navíc až do odvolání vyhlásil pro kraj výstrahu před vydatnými srážkami a lokálními povodněmi.
Déšť například zastavil pokládání finálních asfaltových vrstev na dálnici do Veselí nad Lužnicí. Potvrdil to ředitel českobudějovického Strabagu Vlastislav Šlajs.

„Zatímco u pokládky spodních vrstev déšť nevadí, u finálních ano. Proto jsme z důvodu zachování kvality museli práce přerušit, a to na celý víkend. Doufám, že v pondělí budeme pokračovat a zpoždění doženeme," doufá. Zatím jsou schopni zpoždění dohnat, pokud ale déšť nepřestane, termín 28. červen pro otevření dálnice bude v ohrožení.

O něco veseleji je na Křižíkově náměstí. Jak včera uvedl stavbyvedoucí David Vontor, stroje se nezastavily a práce pokračují i přes nepřízeň počasí. „Včera jsme vyasfaltovali komunikaci v ulici Na Parkánech a v sobotu jí ve směru od Křižíkova náměstí projedou osobní auta i autobusy," vzkázal řidičům s tím, že průjezd z opačné strany, tedy od pivovaru na náměstí, je povolen pouze autobusům. Včera tak na rekonstrukci centrální křižovatky skončila druhá etapa prací.

Největší starosti s deštěm mají podle všeho zemědělci.

„Počasí nás výrazně omezuje. Momentálně nemůžeme dělat téměř nic, ani vyjet s traktory na pole. Teď jsme měli veškerý porost chemicky ošetřovat proti růstu hub, není možné sklízet pícniny ani sušiny. Vše je mokré," řekl Jaroslav Kazda ze Zemědělského a obchodního družstva Podhradí Choustník.
Největší starost má ale o brambory. Těm vlhkost rozhodně nesvědčí. „Obáváme se, aby v řádcích neshnily a ze setby vyrostly. Pomohlo by nám, kdyby konečně přestalo pršet a bylo minimálně pět dnů slunečno," popsal Jaroslav Kazda.

Podle něj nejvíce trpí jarní ječmeny, žloutnou a jejich kvalita výrazně klesá.

Deště posledních dnů naplnily rezervní nádrže Košín a Malý Jordán. „Pro nás to znamená jediné. Musíme zastavit práce na rozestavěné štole a přebytečnou vodu tudy přečerpáme," konstatoval manažer stavby z firmy Daich Josef Kubík.

Problémy jsou i s odvozem sedimentu do Hůrky u Plané nad Lužnicí. Zatím nákladní auta bahno na úložiště odváží. „Jak dlouho to bude možné, záleží jen na počasí. Pokud však bude pršet déle, vyvážení sedimentu budeme muset na několik dnů zastavit," dodal Josef Kubík.