V průběhu dneška a zítřka je tak možné si prohlédnout různé typy zahrad a nechat se bavit programem. Benjamínkem akce se letos stává táborská botanická zahrada. „Chtěli jsme udělat letošní program zahrady ještě bohatší, tak jsme se k akci připojili. Je to dobrá propagace a hlavně splníme lidem přání mít o víkendu otevřeno," vysvětluje Žaneta Šišková, vedoucí botanické zahrady, která letos slaví 150 let od svého založení.

Návštěvníci si prohlédnou celé prostory zahrady včetně skleníků nebo si i nakoupí rostliny. V neděli od 15 hodin je pak přichystána v budově zemědělské školy přednáška na aktuální téma: šetření s vodou v době sucha. Vstup na přednášku bude přes botanickou zahradu.

Zdravé bylinky

Podruhé se do projektu zapojila přírodní zahrada Údolí Mlýnce nedaleko Kamenné Lhoty u Borotína. Dnes i zítra od 14 hodin budou návštěvníci kromě exkurze po biozahradě také ochutnávat nebo kupovat místní produkty a pro děti budou připraveny hry.
„V sobotu zahrají heligonkáři z Radkova, v neděli dojde na ochutnávky přirozeně kvašených vín z vinného baru Thir. Oba dny tu pak bude s dřevěnými loutkami výtvarnice Eva Hellerová," říká majitelka zahrady Jaroslava Marková.

Historicko-řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk u Mladé Vožice představí od 10 hodin tradiční nabídku 58 záhonů s 50 druhy bylin, které mají léčivé účinky, ale také výborně chutnají. Ukážou vám také, které rostliny se využívají pro barvířství či textilní výrobu. Druhy pěstovaných bylin tu vybírají v souladu s dochovanými záznamy, které prozrazují, co si u nás lidé pěstovali v době středověku.
Dnes od 14 hodin začíná prohlídka s výkladem o historii, pěstovaných rostlinách a přírodním zahradničení. Navštívit zahradu pod Šelmberkem, a to včetně hradu, je možné po celý víkend od 10 do 17 hodin.
Program si podruhé připravila také přírodní zóna Lom sv. Anna v Měšicích u Tábora. Po oba dny je otevřeno od 13 hodin a každou hodinu si můžete poslechnout výklad o historii a současnosti lomu. Dnes tu také přivítají léto a připomenou si den čistého ovzduší.


Matadorem víkendové akce je farská zahrada v Nadějkově. „Účastníme se již počtvrté a zahrada je veřejnosti přístupná pořád. Letošní program zpestří například dnešní divadlo nebo zítra od 16 hodin hra Oheň na hoře," naznačila Jana Průšová z Okrašlovacího spolku pro Nadějkov a okolí.
Světová událost Víkend otevřených zahrad vznikla ve Velké Británii a koná se vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. V Čechách se koná od roku 2010. Loni se zapojilo 163 zahrad, které navštívilo kolem 16 tisíc lidí.

David Peltán