Tento stav pro lidi z paneláků ze sídliště U Zastávky, které patří firmě Amra, způsobil dluh na účtu městské organizace.

„Až dlužné peníze připíší na náš účet, v tom okamžiku dáme pokyn k obnovení dodávky tepla i teplé vody," ujišťuje zhruba 90 nájemníků jednatel Veselských služeb Jaroslav Benda. Městská organizace je pro paneláky dodavatelem energie.

Upozornění, které v pondělí vyvěsilo město na dveře panelových domů, které vlastní firma Amra

Děti se tak ráno před cestou do školy musely osvěžit studenou vodou. Jenže k večernímu mytí už si budou muset rodiny vodu ohřívat. Doufají, že se vše brzy vrátí k normálu. Správkyně domů Pavla Rodenová slíbila, že majitel bytů již tento týden dluh uhradí.

Přestože na nespolehlivost majitele domů jsou lidé zvyklí, v klidu nejsou. „Co vám na to mám říct? My měsíční zálohy platíme pravidelně každý měsíc, ale firma už je neodvádí městu. Rádi bychom peníze posílali přímo na účet dodavatele, jenže to nám není umožněno," říká jedna z obyvatelek Jana Lišková.

Podobné upozornění od Veselských služeb nečetli v domech poprvé. Amra se dluhy potýká již od roku 2011. Zatím však ke skutečnému zastavení dodávky energie došlo nyní podruhé. V dalších případech firma ultimátum dodavatele vyslyšela a dluh zaplatila. Nyní však dostala jen jeden den, což bylo podle Pavly Rodenové šibeniční.

Nájemníky sídliště spojují dluhy Amry

Veselí nad Lužnicí - Miloslava Štefanová a Miluše Ferencová doufají, že se vše vrátí brzy do starých kolejí. Zatím musí vydržet

Jednatřicetiletá Miluše Ferencová a jednasedmdesátiletá Miloslava Štefanová. Za normálních okolností nemají tyto ženy, krom toho, že bydlí ve veselském sídlišti U Zastávky, nic společného. Možná by se nepotkaly ani na ulici.

Teď je však spojuje firma Amra. Kvůli jejím dluhům za nezaplacené zálohy za teplo se teď nejen tyto dvě nájemnice musí obejít bez teplé vody.

Miloslava Štefanová

„Co můžeme dělat. Nestalo se to poprvé. Od teplé vody i tepla jsme byli všichni odstřihnutí již minimálně jednou," začala své vyprávění jednasedmdesátiletá Miloslava Štefanová, která na sídlišti U Zastávky v ulici Pod Markem bydlí již od roku 1971. Smutně dodala, že jí ani jejímu stejně starému manželovi nezbude nic jiného, než si vodu na koupání či mytí nádobí ohřívat.

Stěhovat se nebudou

O stěhování do jiného bytu manželé neuvažují. „Jsme již důchodci a nikdo nám městský byt nedá. Pokud by bylo úplně nejhůř, mohli bychom jít k synovi, ale ten má svoji rodinu. Budeme to muset vydržet jako ostatní nájemníci," říká odhodlaně žena, která se již několik let pohybuje pouze o francouzských holích.

Teplá voda jí ale chybí. Jde o samozřejmost, na kterou je člověk zvyklý. „My staří to nějak zvládneme. Jsme jenom dva a nemáme ani velkou spotřebu. Na nádobí si vodu ohřejeme a poradíme si i s koupáním. Mnohem hůře jsou na tom rodiny s malými dětmi. Ty teplou vodu potřebují více než my a dlouhodobě se bez ní neobejdou," uvažuje seniorka.

Za lepší podmínky prý půjde orodovat na městský úřad manžel. Ten ale při naší návštěvě nebyl doma. „Říkal, že se tam na vyřešení celé situace půjde někoho zeptat. Jestli si tím ale k něčemu pomůžeme, nevím," naznačila Miloslava Štefanová. Podle ní se všichni nájemníci na současný stav zlobí, ale nic se zatím neděje.

Miluše Ferencová

Nadšená není ani maminka dvou dětí, kterým je pět a osm let, Miluše Ferencová. Na situaci se ale snaží pohlížet pozitivně a s úsměvem.

„Zatím žádné velké omezení nepociťujeme. Teplá voda neteče jeden den. Věřím, že to nebude dlouho trvat. Pořád je tu hodně nájemníků, kteří to bez vody sice nějaký čas vydrží, ale nemohou se omezovat navždy," míní jednatřicetiletá žena. Dodala, že ráno se všichni členové domácnosti skoro třásli zimou. Voda v trubkách topení zůstala i s tou v kohoutku studená.

Museli se obléct

„Když děti ráno vstávaly do školy a do školky, musela jsem je teple obléct. V kalendáři je sice květen, ale venkovní teploty tomu vůbec neodpovídají. Ani mně nebylo zrovna teplo, ale dospělí se lépe zahřejí," naznačila maminka dvou dětí.

Krátce před polednem teplota v jejím bytě přeci jen trochu vystoupala. Nejenže se počasí umoudřilo, ale Miluše Ferencová upekla v troubě buchtu, takže byt z části vytopila.

Jeden problém však u nich vznikne večer – bude potřeba obě děti vykoupat. Pokud by však teplá voda nebyla k dispozici třeba do týdne, situace už by byla zoufalejší. Miluše Ferencová ale doufá, že tak zlé to nebude.

„Mám velké štěstí, že rodiče bydlí v Soběslavi, takže dneska se budeme koupat tam. Nedovedu si představit, že bych tady pro každého ohřívala hrnec s vodou. To by bylo asi neúnosné. Určitě bychom to ale zvládli. Teď volíme jednodušší variantu," vyprávěla paní Miluše, která má jeden z bytů v druhém patře v pronájmu přibližně už pět let.

V rodině ale stěhování do jiného bytu na přetřes přišlo. „Já bych byla pro změnu, ale příteli se tady líbí a pryč za žádnou cenu nechce. Je takovou stálicí," poznamenala s úsměvem. Stejný nápad však podle ní řeší již několik rodin. „V tomto domě skoro již nikdo nebydlí. Pokud dobře počítám, tak je tu obydlených pouze pět bytů, což je hrozně málo," soudí Miluše Ferencová s tím, že další z bytů se uvolní právě teď k prvnímu červnu.

Sama má podanou žádost o městský byt v Soběslavi, kde má dosud trvalé bydliště. Trpělivě čeká, jestli se na ni někdy usměje štěstí a pro celou rodinu to přinese vhodnější podmínky k životu.