Kdyby lidé veVeselí nad Lužnicí platili včas, nemusela by úřednice denně několik hodin rozesílat upomínky.
Ke konci května Veselí chyběla téměř tisícovka nezaplacených poplatků, což je necelý půlmilion korun. „Částka se průběžně snižuje, lidé ještě chodí a platí,“ naznačila referentka finančního oddělení Alena Petříková. Za psy lidé už tolik nedluží, kase chybí zhruba deset tisíc korun.
„Výzvu a upozornění k zaplacení obvykle zveřejňujeme v červnovém Veselsku, během prázdnin rozesíláme upomínky, v září radní schvalují navýšení poplatku pro ty, kteří v termínu nezaplatili, a to o polovičku. Následují také doporučené dopisy s výzvami. Dalším krokem už jsou právníci a pak exekutoři,“ naznačil k dalšímu postupu ohledně dlužníků poplatků veselský starosta Jaromír Novák.

Rozum zůstává stát

„Také náš úřad provedl několik exekucí, máme i chronické neplatiče. U nás mohou občané platit za odpady ve dvou splátkách. Na konci roku má radnice vybrat částku 3,6 milionu, v této chvíli dluží asi sto tisíc korun,“ potvrdila ekonomka sezimovoústecké radnice Eva Šišková.
Veselí má s exekutory bohaté zkušenosti, navštíví v průměru několik desítek lidí. Částka ale vzoste desetinásobně. „To vám zůstává rozum stát. Třeba tady máme rodinu, z níž ani jeden nezaplatil tři roky. Řekli jsme dobře, nepošleme exekutora na všechny, ale jen na otce, kterému obstavil účet. Dlužil nám zhruba dvanáct stovek, s exekutorem ho to vyšlo na třináct tisíc. Myslíte, že má letos zaplaceno? Nebo že zaplatil někdo z jeho rodiny?“ diví se Novák.

Až podzim plní kasu

Nejvíce se podle veselského starosty splácení poplatků pohne v září, a obvykle potom zbyde okolo 200 dlužníků, od kterých je město vymáhá.
„Například za rok 2006 ale ještě dluží sto sedmnáct lidí,“ poznamenal starosta. Zdůraznil, že náklady s vymáháním jsou pro město obrovské, ovšem pokud by lidé platili včas, mohli by se dočkat snížení jejich výše. „Troufl bych si říct, že by nakonec mohli ušetřit až sto korun,“ uzavřel Novák.