V květnu přišel Tábor s tvrdou výhružkou: ve vymáhání dluhů přitvrdíme. Exekuce budou padat častěji. Dluh za nájmy a služby v té době byl 20,5 milionu.

Lidem hrozba měla nahnat husí kůži a do pokladny chybějící miliony. Leč nestalo se. Černá díra se za půl roku zvětšila na 24,7 milionu.
„Zákonná opatření moc nefungují, lidé si u nás například dohodnou splátkový kalendář, ale zaplatí třeba jen jednou,“ potvrdil místostarosta Jiří Bartáček, kterému pronájmy městského majetku spadají do kompetencí.

Kýžený výsledek nepřinášely Táboru ani najaté „vymahačské“ agentury. Takový kšeft se jim nevyplácel, proto se ho vzdaly. Členové dozorčí rady Bytesu se proto shodli, že je třeba zaměstnat člověka, který se neplatičům nalepí přímo na paty. A bude jejich častým hostem přímo doma.
Neplatit za užívání městského majetku, ať již bytu nebo nebytového prostoru, se stalo trendem, který se nedaří zastavit. Na vině přitom není pouze ekonomická krize a s ní i ztráta zaměstnání.

„Víme, že si někteří dopřejí dovolenou nebo novou plazmovou televizi, ale platby už neuhradí. Nedluží se jen za byty, ale také na poplatcích za psy nebo na pokutách městské policii,“ přiblížil chování nájemníků Bartáček.
Vysoké dluhy byly i jedním z důvodů, proč se Tábor soustředil na privatizaci bytů. Z původních 5312 už jich prodal 913. Do šuplíku, který je určen na opravy domů a bytů, jež město do privatizace nezařadilo, z prodeje nateklo 358,3 milionu korun.

Dluhy z bytů:
Tábor:20,9milionu
Soběslav:0,63
Veselí nad Lužnicí:0,72
Planá nad Lužnicí:0,12
Sezimovo Ústí:0,52
Bechyně:2,4
Chýnov:0
Mladá Vožice:0,25

Špatnou platební morálku nemají jen nájemníci v bytech. Bezmála čtyři miliony jdou na vrub podnikatelů. A k notorickým neplatičům z Fišlovky nebo domu v Zavadilské ulici se houfně přidávají občané ze sídlišť. Podle Bartáčka se za poslední dobu „móda“ neplatit rozmáhá především na sídlišti Nad Lužnicí.
Z radnice pak míří upomínky, žaloby, platební kalendáře a také exekuce.
Stejně se musí chovat i soběslavská radnice. Neplatiči jí nedávají jinou možnost. Dluží jak bydlící, tak i ti, kteří svůj byt již dobrovolně či nedobrovolně opustili.

„Na toho, kdo nereflektuje na upomínky či tříměsíční výpovědi a chladným ho nechává i nabídka splátkového kalendáře, už neplatí nic jiného než exekuce. Ty máme dvě až tři do roka,“ zmiňuje Jitka Havlíčková ze Správy města Soběslav a dodává, že právě tento postup je během na dlouhou trať. Než se městu vrátí byt po dlužnících, uplynou roky. Jinak obyvatelé velkou měrou využívají splátkových kalendářů. Dostanou tak šanci dluh pomalu, ale jistě splácet, a tím pádem si i zachovat střechu nad hlavou.

To s místními podnikateli je lepší pořízení. Jejich dluhy nedosahují žádných astronomických výšek. Z těch necelých padesáti tisíc, co dluží, se většinou jedná o zapomenutí a k nápravě mnohdy stačí jeden telefonát.
To v Plané nad Lužnicí, Mladé Vožici a Chýnově ani telefon zvedat nemusejí. Všichni podnikatelé mají svůj nájem kompletně a včas zaplacený.

Dluhy: nebytové prostory
Tábor 3,82 mil.
Soběslav 0,04
Bechyně 0,29
Planá nad Lužnicí 0
Sezimovo Ústí0,08
Veselí nad Lužnicí 0,10
Mladá Vožice 0
Chýnov 0