Již 54 let funguje při Základní škole na Maredově vrchu Divadlo mladých, které v sobotu uvedlo jednu ze tří premiér sezony. Malí diváci zhlédli starší pohádku Boženy Pixové Kterak se o princeznu čert pokoušel.

„Dosud jsme nemívali problémy s náborem nových herců, ale letos jsme se dostali do situace, že můžeme obsadit pohádku pouze do třinácti rolí. Hlavně nám scházejí chlapci,“ řekl před otevřením opony zakladatel souboru Vladimír Rab (82). Vedl jej celých padesát let a pak se vedení ujal jeho nástupce Ladislav Šustr. Dodnes je ale s divadlem v těsném kontaktu, pomáhá s režií, zajišťuje nábor, propagaci a vyřizuje administrativu.
Divadlo za svou existenci vychovalo zhruba deset kumštýřů, kteří se umění věnují profesionálně. V Divadle mladých začínal například současný pěvec Mnichovské opery Jan Vacík nebo kdysi oblíbený komik Jiří Hrzán.
O profesionální dráze uvažuje i čtrnáctiletá herečka Andrea Nová, která si v sobotu zahrála princeznu, jež se v noci mění v čarodějnici. V souboru Andrea působí již sedm let. „Je tu bezvadná parta lidí, ale hlavně jsem se naučila správně číst nebo mluvit,“ vyzdvihla Andrea klady, které jí přinesla zkušenost s hraním divadla. Princezna patřila k jejím lehčím rolím. „Nejtěžší rolí byla asi Madlenka, protože to byla moje první zamilovaná role. Obtížné jsou pro mne i záporné postavy, kdy například musím i měnit hlasy,“ přiznala..
Soubor dodnes sahá do svého bohatého archivu, který se za 54 let naplnil zhruba 160 scénáři. „Držíme se stále klasiky, proto občas sahneme do našeho archivu a pohádku znovu nastudujeme. Scénářů na klasiku se teď totiž píše hodně málo a my chceme, že když je na scéně čarodějnice, tak tam bude jeskyně a ne dvě židle s bednou,“ vysvětlil současný šéf ansámblu Ladislav Šustr. U divadélka začínal v roce 1964 ve svých deseti letech.
S novou pohádkou přijde soubor za malými diváky zase v březnu a poslední premiéru 54. sezony připraví na červen.