Umělá stoka má vést pod zemí v hloubce asi jeden až tři metry. „Trubka povede od rybníka Malý Hatín pod rybník Zedník, kde je stávající stoka, která vede do rybníku Holná. Půjde tedy o převod vody z jedné soustavy do druhé, abychom dotovali vodou rybník Holná. Ten nateče za kratší dobu a budou tak vytvořeny lepší podmínky pro život ryb,“ vysvětluje Petr Janoušek, výrobní ředitel společnosti Rybářství Kardašova Řečice.

V katastru obce Hatín "kope" jindřichohradecká firma Staviservis od začátku července. Hotovo má být do konce října. „Zatím počasí vychází, dokonce i zemědělci nakonec stihli posekat oves s jetelem, takže můžeme pokračovat dále. Nic nás nebrzdí,“ popisuje průběh Petr Janoušek, který od roku 2012, kdy je u rybářů, takto velkou stavbu nepamatuje. „Děláme různé stoky, ale spíše se jedná o takové stočky. Tohle je velká akce,“ podotkl.

Komplikace se ale vyskytly hned na začátku. „Měli jsme problém sehnat stavební materiál, asi po týdnu nám stavební firma sdělila, že nebude jednoduché sehnat trubky. A i když je mají objednané, že nedorazí. Nakonec se zadařilo, materiál je z celé Evropy,“ přibližuje Petr Janoušek.

Rybník Holná je nyní plně napuštěný. „Letos ho budeme lovit a budeme chtít novou stoku naplno využít,“ dodal rybář. Stavba vyjde celkem na zhruba čtyři miliony korun. Akci financuje Rybářství Kardašova Řečice, dotace z Evropského námořního a rybářského fondu pokryje 50 procent nákladů.