Loni se na natáčení jenom dívali, letos se ocitnou přímo na place. Dva Jihočeši dostali díky soutěži Deníku jedinečnou příležitost. Zahrají si v pokračování filmu Babovřesky, které režisér Zdeněk Troška začal točit v pátek ráno. První klapka padla v Pištíně, dále štáb postupně zavítá do Dobčic, Záboří, Netolic, Dřítně, Hluboké nad Vltavou, Holašovic a Malých Chrášťan.

Lenka Švejdová.Poprvé v životě se před kameru postaví devatenáctiletá Lenka Švejdová z Dřítně. „O soutěži jsem se dozvěděla náhodou. Rodiče mají předplatné Deníku, noviny ležely na stole, já je prolistovala 
a narazila na to. Protože se mi Babovřesky líbí, řekla jsem si, že to zkusím," vypráví. Ve vítězství však vůbec nedoufala.

O natáčení ví Lenka Švejdová zatím jen to, že se má dostavit v pondělí do Dobčic ve sportovním letním oblečení. „Myslím, že se asi jen na chvilku mihneme před kamerou. Líbilo by se mi ale, kdybych mohla říct i nějakou větu," dodává. Zároveň doufá, že se na place setká s některými herci. Nejraději by spolupracovala s Lucií Vondráčkovou a Janem Dolanským.

Že nebude natáčet přímo doma v Dřítni jí nevadí. Alespoň tak podle svých slov nebude na očích všem známým. Velmi dobře si totiž pamatuje, jaké pozdvižení vzbudily Babovřesky v obci minulý rok. „Na filmování se chodily dívat děti ze školy, školka, spousta lidí. Točila se tam scéna svatby v kostele, takže přijelo hodně herců," popisuje. Ze svého vlastního účinkování má nyní trochu trému, především si od něj ale slibuje velký zážitek.

Tomáš Adam.Společnost jí bude před kamerou dělat dvacetiletý Tomáš Adam z Českých Budějovic. Ten se o soutěži dozvěděl díky internetu a zkušenosti chce využít při přijímacích zkouškách na uměleckou školu.

O možnost zahrát si v Babovřeskách 2 však málem přišel. „Volali mi, ale já nezvedám cizí čísla, tak jsem nereagoval. Pak mi přišla sms. Bylo to zrovna při hodině, vykřikl jsem, vyskočil a běžel na chodbu, měl jsem obrovskou radost," vzpomíná Tomáš Adam.

I on si odbude svou filmovou premiéru v pondělí v Dobčicích. „Doufám, že budu na plátně dobře vidět a poznat. Rád bych měl i nějaký text. Filmařina a herectví jsou pro mě totiž zajímavé obory, dokonce bych se chtěl přihlásit na akademii do Brna," dodává.

Dobčice zná už z loňského natáčení. Sledoval zde vznik scény, při níž Lukáš Langmajer řeže větev na stromě a místní drbny mu drží žebřík. Už to byl pro něj velký zážitek. Nyní doufá, že díky přímé účasti poodhalí ještě více z tajemství filmařského řemesla.

Zároveň by Tomáš Adam rád prohodil pár slov s herci. 
V prvním díle jej zaujali především Lucie Vondráčková 
a Jan Dolanský. Mluvit by chtěl i s režisérem Zdeňkem Troškou. „Zeptal bych se ho na nějaké rady pro přijímací zkoušky na akademii," říká.

Babovřesky 2 si pak student z Českých Budějovic samozřejmě nenechá ujít v kině. „První díl jsem viděl už dvakrát a moc se mi líbil, hlavně typické hlášky, letní atmosféra a vykreslení jižních Čech. Zdeňka Trošku mám od malička rád, vyrůstal jsem na jeho pohádkách a nedám dopustit na Slunce, seno…," doplňuje Tomáš Adam, který chce dál sbírat herecké zkušenosti. Bude se proto hlásit do komparzů i v dalších filmech.