Otázka, co s kinem, straší bechyňské zastupitele. V rozpočtu pro letošní rok sice pamatovali na částku 2,3 milionu korun pro potřebnou digitalizaci, objevily se ale i hlasy, které by kino přesunuly do malého sálu kulturního domu. Přitom pro stávající budovu z roku 1958 nemá radnice využití.

„Peníze na digitalizaci v rozpočtu sice zůstaly, ale musíme vyhodnotit veškerá pro a proti. Otázkou jsou finance na provoz a co se současnou budovou, pokud bychom kino přesunuli," shrnul výsledek jednání zastupitelů starosta Jaroslav Matějka.

Sám je ale digitalizaci nakloněný a také tomu, aby kino zůstalo tam, kde je. „Je to již tradiční místo a v kulturáku by bylo zastrčené. V minulých letech jsme investovali do střechy i fasády, a když budovu opustíme, chátrala by," zhodnotil starosta.

Proti kinu ve stávající budově

S jeho názorem se ale neztotožňuje opoziční zastupitel Josef Válek (KSČM). Zastává variantu kina v malém sálu kulturního domu.

„Technologie a média jsou v nyní tak dostupné, že do kin chodí už jen filmoví nadšenci a lidé i nejnovější snímky zhlédnou doma. Město dotuje provoz a utápí tam 150 tisíc ročně a teď ještě digitalizace. Jsou to vyhozené peníze. Proto jsem navrhoval, aby se kino přesunulo. Malý sál kulturního domu kapacitou vyhovuje," míní Josef Válek s tím, že tento krok by byl efektivnější a pro budovu by se využití určitě našlo. „Držet kino ze zoufalství v této podobě je zbytečné," dodává.

Vyčleněné peníze na digitalizaci kina měli Bechyňští už pro loňský rok. Nakonec ale položku vyškrtli a suma putovala do rekonstrukce zdejšího náměstí. Tím ale ztížili situaci Zdeňku Novákovi, který filmový stánek provozuje. Za digitalizaci nejvíce bojoval místostarosta Jiří Beneš a stojí za ní i nadále. „Kino je jedním z atributů, které dělá město městem. Bez digitalizace ho můžeme zavřít. Neumím si představit, co bychom dělali s další prázdnou budovou," zhodnotil Jiří Beneš.

Navíc nesdílí názor, že přesunutím kina do kulturního domu by se ušetřilo: „Myslím, že tento argument není zas tak pravdivý. Museli bychom přijmout dalšího pracovníka a provoz kina ve stávající budově vyjde minimálně stejně jako v kulturním domě. Navíc pan Novák, se kterým je spolupráce nadstandardní, bere částečně náklady na sebe," sdělil místostarosta.

Prázdný sál

Právě Zdeněk Novák se celý rok snažil kino udržet. „Přežili jsme, ale stěží. Musel jsem zastavit promítání nedělních pohádek, protože nebylo co promítat. Vyčerpali jsme nabídku, která na 35 milimetrových cívkách byla," vysvětlil.

Filmy se navíc do kina bez digitalizace dostanou i s půlročním zpožděním a jen minimum novinek vychází na 35 milimetrových cívkách. „Výběr je omezený, tak promítáme jen jednou týdně. Navíc vybíráme filmy, kde se za jejich zapůjčení platí procenta ze vstupného. Jenže třeba za listopad se ze čtyř promítání nekonalo ani jedno. Nikdo nepřišel. Poslední dobou je zázrak, když přijde alespoň pět lidí," popsal situaci s tím, že se obává, že při této situaci mu distributor nemusí chtít filmy poskytnout.

„Do budoucna věřím, že když se digitalizace zrealizuje, návštěvnost se zvýší. Počítám, že třeba třicet diváků by chodit mohlo. Vzhledem k tomu, že je schválená, tak doufám, že k ní dojde a kino zůstane tam, kde je," přeje si Zdeněk Novák.

Levnější řešení

Podobný problém, jaký nastal v Bechyni, řeší několik let i ve Veselí nad Lužnicí. Budovu městského kina před více než třemi lety zastupitelé prodali a od té doby se zde nepromítá. Lidé za novými snímky musí dojíždět buď do sousední Soběslavi, či vzdálenějších Českých Budějovic.

Radnice však bez promítání nechce být nastálo, a tak přemýšlí o řešení, které by mohla v horizontu příštích několika let zrealizovat.
Jak řekl starosta Václav Matějů, zatím je vše v rozpracované verzi. „Měli jsme v rukách studii, dokumenty, na jejichž základě by v kulturním domě vznikl promítací sál, který by splňoval podmínky kina. Cenový návrh se pohyboval v řádu milionů, a tak studii zastupitelé neodsouhlasili," nastínil aktuální situaci starosta.

Ruce do klína však město nezaložilo. Vedoucí kulturního domu Marcela Rybářová teď přemýšlí nad levnější variantou. „Sál by kromě kina mohl sloužit i prezentacím či schůzím rybářů a zahrádkářů," dodal starosta s tím, že je třeba počítat i s každoročními provozními náklady.