Problém s napadáním dětí a starších spoluobčanů v Táboře nebere konce. Aktuálně se tohoto tématu na sociálních sítích týká dalekosáhlá debata. Rodiče mají strach o své děti, raději je vozí do školy i na kroužky autem, aby se vyhnuly bandám agresivní mládeže. Má docházet k vyhrožování i fyzickým kontaktům.

Jedna z matek uvedla, že její devítileté dítě má osobní zkušenost a tekla mu po incidentu krev z prstu u nohy, veřejně vyzývá k focení pachatelů. K dalšímu pronásledování a napadení dítěte partičkou výrostků fackami a pěstmi mělo dojít v lokalitě mezi nádražím a "Kvapilkou". Prý jde už o druhou zkušenost a útočníci se nebojí vyhrožovat ani dospělým, popisuje otec napadeného. Komentující pak vyzývají k činnosti město, policii i strážníky. Jinak prý vezmou situaci do svých rukou.

Jsou města, kde je situace horší

Jak přiblížil starosta Štěpán Pavlík, akční plán prevence kriminality je po zkušenostech s kriminalitou mládeže zásadní materiál. „Máme v Táboře zkušenosti se skupinkami dětí a dospívajících, řekněme i romských skupin. Je tu i velké procento ukrajinských uprchlíků, z kterých se ne všichni chovají standardně,“ potvrdil Pavlík. I přesto si myslí, že dle dat státní policie Tábor nevybočuje ze standardních situací v jiných městech. „Jsou města v České republice, která jsou v tomto ohledu na tom daleko hůře,“ míní.

Rvačka. Ilustrační foto.
Dětské gangy? V Táboře žádné nejsou, říkají policisté. Šlo o ojedinělá napadení

V roce 2022 udělili táborští strážníci 1795 pokut za přestupky a přijali na 393 oznámení, 551 přestupků proti veřejnému pořádku a soužití eviduje státní policie. Akční plán mapuje situaci v Táboře, má jedenáct stran a nabízí i možná řešení. Měl by být také zveřejněn a postupně vyhodnocován. Popisuje problémové lokality, fungování kamerového systému a podobně.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Dokument sleduje problémové lokality, přibližuje také pochůzkovou činnost městské policie a spolupráci s asistentem prevence kriminality. Toho má Tábor dosud jednoho, do konce roku by pak rádi přijali druhého takového terénního pracovníka. „Máme možnost obsadit druhé místo, jelikož jsme získali dotaci. Pro rok 2024 a 2025 můžeme znovu požádat, budeme také vyhodnocovat plán kriminality tak, abychom mohli dokladovat žádosti na platy těchto asistentů,“ vysvětlil starosta Pavlík.

Lidé mají vše oznamovat a nebýt neteční

Na aktuálního asistenta jsou prý samé kladné ohlasy. „Dělá pochůzky sám i s hlídkou srážníků, komunikuje s romskou komunitou, má u nich autoritu a mluví jejich jazykem. Současně pomáhá občanům i v dalších situacích,“ naznačil s tím, že díky němu jsou řešeny palčivé problémy a silnou stránkou je znalost problémových lokalit a prostředí. To snižuje riziko páchání trestné činnosti, vandalismu a zvyšuje pocit bezpeční.

Rvačka. (Ilustrační foto)
Tábor řeší agresivní napadání lidí od skupin dětí. Policisté zvýšili dohled

Za zásadní vedení města považuje komunikaci s občany. „Máme tzv. manuál aktivního občana, který popisuje, jak se mají svědci závadového chování chovat, jak postupovat, aby neohrozili svou bezpečnost,“ připomněl.

Pokud občan na ulici vidí protiprávní jednání, měl by v ústraní a při zachování vlastní bezpečnosti zavolat linku 156 či 158. Mobilní telefon má použít v místech, kde ho problémové osoby nevidí, ale má přehled o jejich pohybu. Vhodné k oznámení je každé podezřelé chování nebo okolnosti nasvědčující spáchání závažného protiprávního činu. Čas hraje důležitou roli pro rychlé odhalení pachatele a objasnění okolností. Není nutné brát spravedlnost do svých rukou, ale chovat se bezpečně, naopak není vhodné být netečný. Včasné oznámení patří k občanským ctnostem a je důkazem lidské odvahy.

Policisté se společně se strážníky v Táboře zaměřili zejména na dění v místech častého výskytu protiprávního jednání.
Zkopali jedenáctiletou dívku. Tábor opět řeší vzrůstající kriminalitu dětí

Sousloví dětské gangy, které v Táboře často zaznívalo, ale podle policie není oprávněným označeným. Na začátku roku toto okomentoval jihočeských policejní ředitel Luděk Procházka s tím, že šlo o ojedinělé případy, avšak pro obavy veřejnosti má pochopení. „V Táboře došlo ke třem případům omezení. Parta nějakých mladých lidí šla po chodníku, před starším člověkem udělala nějaké opičky. I já bych se cítil v ohrožení. Stala se ale i tři přepadení. Ty případy však byly objasněny během několika dnů,“ shrnul tehdy. V návaznosti na to došlo ke zvýšení dozorové činnosti strážníků i policistů a začal fungovat asistent kriminality.

Dočkali se trestu

Jak informoval týdeník Táborsko došlo dokonce k potrestání několika pachatelů. Šlo o napadení staršího muže na sídlišti Nad Lužnicí v říjnu loňského roku, kdy jej výrostci zbili a okradli o finanční hotovost. Pak se jednalo o potyčku s mladým mužem v garážích obchodního domu Dvořák, který utrpěl otřes mozku. „Čtyřem z pěti obžalovaných, kteří stanuli před trestním senátem, uložil soud nepodmíněné tresty odnětí svobody v délce od pěti až do devíti měsíců, za trestné činy loupeže, výtržnictví, ublížení na zdraví, krádeže, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, a protože nejméně jeden z obžalovaných předal při společném kouření několika osobám také marihuanové jointy, tak také za trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Pouze u jednoho z obžalovaných soud upustil od nepodmíněného trestu a uložil mu trest odnětí svobody v délce 6 měsíců se zkušební dobou v trvání osmnácti měsíců,“ píše redaktor portálu JcTed.cz s tím, že mnoho z nich ale využilo možnost odvolání, a tak případ poputuje ke krajskému soudu.

Kriminalitu dětí a mládeže je třeba řešit prevencí i represí zároveň. Ilustrační foto.
Troufnou si i na dospělého. Agresivní mládež je třeba zkrotit včas

Uvedené útoky byly podle soudu zcela nečekané, vedené se značnou silou a agresivitou, navíc po předchozí dohodě pachatelů. Pachatelé mají opakované problémy se zákonem, někteří mají i na svůj nízký věk hned několik záznamů v trestním rejstříku. Tábor neutichající situaci řeší už třetím rokem. 


Nahrává se anketa ...