Julínkovy reformy, které mají vstoupit v platnost od ledna 2008, se nelíbí lidovcům ani Straně zelených. Výhrady vznáší jednotliví členové vládních klubů, obecně mají Zelení výhrady k poplatkům u praktických lékařů a k ceně za položku na receptu. Lidovci chtějí od poplatků osvobodit děti do 15 let.
„Jsem nakloněn lidovcům, důchodci, postižení a děti do osmnácti let by podle mě platit neměli. Je to nelogické, je přeco rozdíl mezi dítětem a pracujícím dospělým,“ odpověděl Lukáš Doležálek z Tábora–Měšic. Stejné názory interpretují i veřejné diskuse, které jsou k dětem a těhotným matkám liberální a poplatky by pro tyto skupiny zrušily úplně.
„Mám tři děti a také soukromou lékařku, která má individuální přístup. Pokud bych ji neměla, reforma nás asi zruinuje,“ sdělila Deníku Věra Sobolová z Veselska.
V případě poplatků pacientů ministr po diskusi s odbornou i pacientskou veřejností udělal oproti původním návrhům některé změny.
Navrhoval osvobození pacientů v ochranné léčbě a v nařízené izolaci při povinném léčení infekčního onemocnění. Bez poplatku by podle původního návrhu byly i preventivní prohlídky, léčení na umělé ledvině, laboratorní vyšetření a vyšetření při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně.
„Regulace českého zdravotnictví je nutná. Zavedl bych poplatky od narození dítěte, bez vyjímek. V civilizované Evropě je tento systém běžný, jen naše společnost ho vnímá jako něco neobvyklého,“ řekl dětský lékař Martin Pospíšil z Tábora.
Julínek návrhy zachoval i ve znění, jež ve středu předloží vládě. Nově ale navrhuje, aby osvobozeni byli také lidé v hmotné nouzi. Platby by měli být zproštěni i rodiče dětí trpících vážnou nemocí.

Jaké poplatky byste zavedli?

Vážení čtenáři, které poplatky byste zavedli nebo naopak které skupiny obyvatel by měly být od poplatků osvobozeny? Vaše názory uvítáme nareporter.taborsky@denik.cz a nejlepší příspěvky odměníme.