Sami jsou zatím studenty, takže pozornost dětí nepoutali výkladem učiva, ale především svou zemí. „Říkají nám, co se v jejich zemi děje, jaké jsou u nich podmínky nebo památky. Teď nám vyprávějí o plážích a budeme se podepisovat na fotbalový dres,“ říká Hynek Šimon ze sedmé třídy. Včera měli blok se studenty z Brazílie, kteří v Táboře tvoří nejpočetnější skupinu.

Také ze sousedních tříd se v tu dobu ozývala pouze angličtina. V jedné se děti dokonce zaposlouchaly do kečuánštiny, to když jim na obrazovce běželo video o nejznámější peruánské pamětihodnosti, pevnosti Machu Picchu.

Ruiyun Lo pochází z Číny. V Čechách je podruhé, před dvěma lety navštívil Prahu, ale s Táborem se seznámil až nyní. „Tábor je krásné malé město, už jsem navštívil muzeum, kostel a podzemí. S dětmi se mi tady pracuje moc dobře, velmi rychle se učí,“ pochválil včera žáky osmé třídy.

„Nám se s ním taky dobře učí. Něčemu možná trochu nerozumíme, protože má jiný přízvuk, ale většinou rozumíme dobře. Řekl nám třeba, že jejich národním jídlem jsou rýže a nudle, zvířetem panda a drak. Jednou bych se do Číny ráda podívala,“ oplácí pochvalu Josefina Dušková. S čínskými studenty si děti vyzkoušely i čínské písmo.

Škola se zapojila do mezinárodního projektu Edison, který je dílem studentské organizace AIESEC. Pod jeho hlavičkou studenti vysokých škol z celého světa představují své země. „Dosud byl projekt realizován pouze na středních školách, a my jsme tedy jednou z prvních základních škol, kam studenti přijeli,“ vysvětluje ředitel ZŠ Zdeněk Trska.

Žákům od páté do deváté třídy se věnuje celkem deset cizinců, v jednotlivých blocích jim prezentují svou zemi od kultury až po systém školství. Každý den jednu zemi. Společně také vařili a tančili.

Zahraniční studenti přijeli do Tábora v neděli a dnes jsou ve škole naposledy. Na programu mají ještě setkání se starostou Jiřím Fišerem a v sobotu výlet do Krumlova.