Také v Táboře je možné chodit plavat s dětmi od toho nejútlejšího věku. V Dětském centru na sídlišti Nad Lužnicí provozuje kojenecké aktivity ve vodě Baby club Juklík. Jeho jednatelce Janě Hochové jsme položili několik otázek, abychom čtenářům přiblížili plavání pro nejmenší.


Co obnáší projekt kojeneckého plavání?
Kojenecké plavání je dost zavádějící název. U kojenců jde o plavání minimálně. Rozhodně je neučíme žádné plavecké techniky. Spíš jde o příjemně strávený čas ve společnosti blízké osoby ve známém prostředí. Jsou to takové hrátky a pohybové aktivity ve vodě. Se základními plaveckými dovednostmi začínáme okolo druhého roku dítěte a s plaveckými prvky od tří let.
Říkáte blízké osoby, znamená to, že tatínkové nejsou výjimkou?
Řekla jsem to záměrně. Častěji jde o náruč maminky, ale chodí sem i tatínkové. My to dokonce rodinám doporučujeme. Tohle období je pro vytváření citových vazeb to nejdůležitější.
Proč by se mělo s dětmi začínat tak brzy?
Je to vklad do budoucnosti. Zaprvé musím zmínit zdravotní efekt. Pokud rodiče dodržují naše rady, děti jsou odolnější, otužilejší a méně stůňou. Ale největší vliv to má na psychiku dítěte i rodiče. Voda je teplá, příjemná a dítě je v přímém kontaktu s blízkou osobou. Navíc maminka má možnost odpočinout si od stereotypu mateřské dovolené. K dispozici je tu bar a odpočívárna. Zázemí je v Juklíku vytvořené tak, aby tu rodiče se svými dětmi strávili co nejpříjemnější chvíle.
Odkdy se s lekcemi začíná?
V podstatě od zahojení pupíčku. To je ale trošku jiný systém. Instruktorka navštěvuje rodinu doma a cvičí s miminkem v napuštěné vaně. K nám do Juklíku začínají děti chodit od ukončeného druhého měsíce. Opět jde o komorní záležitost. Máme tady speciální vanu, do které se napouští voda z řádu a výuka probíhá individuálně.
A kdy začínají děti cvičit ve větším bazénu?
Od pěti měsíců. Chci ale upozornit, že všechna naše centra jsou vybavena pro kojenecké aktivity. Voda v bazénu splňuje ty nejpřísnější hygienické normy, jsou tu k dispozici přebalovací pulty, umývárny, šatny; rodiče se nemusí dělit o prostor s ostatními návštěvníky, jako to bývá v jiných centrech, kde je tato aktivita součástí veřejných bazénů.
Jaké vzdělání nebo kurzy absolvují vaše instruktorky?

Juklík je akreditovaným pracovištěm ministerstva školství, takže nevzděláváme jen svoje instruktorky, ale vzdělání poskytujeme celorepublikově. Akreditaci máme opakovaně už od roku 1990. Patříme k prvním akreditovaným střediskům tohoto typu. Naše instruktorky se navíc pravidelně účastní dalších kurzů, aby nestagnovaly.
A jak je to s učením dětí k sebezáchraně?
Už od miminek se je snažíme učit sebezáchraně v případě, že by spadly do vody třeba doma v bazénu a podobně. Chceme, aby se uměly zorientovat, zachytit se pomůcky nebo okraje bazénu a vydržet, než přijde rodič a pomůže z vody. Ty větší děti necháváme plavat s oblečením, aby si vyzkoušely situaci pádu do vody v šatech.
Stává se někdy, že se dítě vody panicky bojí?
Nestává se to často, ale když už se to přihodí, je to pro nás velká výzva. Většinou musíme přijít na to, v čem je příčina. Často jde o strach z kolektivu nebo reakce na rozdílnou teplotu vody. Snažíme se najít vždycky nějakou cestičku, aby rodina u nás vydržela, protože je tolik hezkých aktivit spojených s vodou, o které by dítě bylo nakonec ochuzeno.