Dvou nových dětských hřišt se v říjnu dočkají děti a rodiče v Plané nad Lužnicí. Město pro ně v současné době hledá zhotovitele.
Hřiště vyrostou v lokalitě Nad Hejtmanem v ulici Okružní a v lokalitě Za rybníkem. Budou určená pro všechny věkové kategorie, oplocená se vstupní brankou.

„Máme přesné požadavky, co na hřištích bude. Většina prvků bude pro obě společná, například prolézací hrad se zastřešenou konstrukcí, jedna rovná a jedna zatočená klouzačka, schody, šikmá plocha s lanem, zavěšená spojovací lávka, kreslící tabule, stoleček a lavice ve spodní části, malý hrací domeček se stolem a lavičkami, na boční stěně malovací tabule nebo basketbalový koš se zpevněným povrchem,“ vyjmenoval starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek.

Na hřištích nebudou chybět stoly a lavičky, odpadkové koše, stojan na kola nebo infopanel. V lokalitě Za rybníkem bude navíc venkovní pingpongový stůl a altán.

Obě hřiště by měla být hotová do konce října, město pro ně v současné době hledá zhotovitele. Zájemci mohou své nabídky podávat do 6. září, vyhodnocení bude o den později. „Základním hodnotícím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky. Bude posuzována cena díla, atraktivnost a funkčnost i estetická kvalita hřiště jako celku,“ uvedl Šimánek.

Dar od podnikatele
Nová hřiště pro děti vyrostou také v Jistebnici. Obec se ovšem nespoléhá na dotace z ministerstva pro místní rovoj, ale navázala spolupráci s místním podnikatelem Jiřím Němcem.

„Pan Němec nám předložil velice zajímavý a pro obec přínosný návrh, ve kterém se zavazuje uhradit Jistebnici nová dětská hřiště. To u mateřské školy projde celkovou inovací, protože herní prvky na něm jsou zastaralé, u základní školy vyroste zcela nové hřiště,“ uvedl starosta obce Vladimír Mašek.
Němec chce obci věnovat dar ve výši 400 tisíc korun, Jistebnice by na výstavbě měla spoluúčast ve výši 100 tisíc korun. Místní děti už nyní mohou využívat oplocené dětské hřiště na novém sídlišti.

V Bechyni zase jedno hřiště stěhují, v Soběslavi opravují.
„Museli jsme přestěhovat jedno dětské hřiště na sídlišti Na Libuši. Bylo stranou a stávalo se častým cílem vandalů, takže jsme ho umístili více do středu sídliště, kde je pro každého na očích a více přístupné,“ uvedl starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

Soběslav prostor pro děti opravuje v rámci regenerace sídliště Svákov, která by měla být hotová do konce září.
„Obnoví se mobiliář, postaví se altán a celé hřiště se opraví,“ řekl k investici místostarosta Vladimír Drachovský.

Oranžová rodina
Také táborská radnice nezapomněla letos na své nejmenší. Modernizace zahrady včetně nových herních prvků se dočkali v Mateřské škole Komenského. „Modernizace vyšla zhruba na 800 tisíc korun. Z grantu Jihočeského kraje jsme na tuto akci získali 200 tisíc,“ informoval vedoucí táborského odboru školství Radomír Kouba. K jejímu slavnostnímu oficiálnímu předání dojde zítra v 10 hodin.

Na Táborsku se také pomalu rozrůstá rodina Oranžových hřišť, která vznikají za podpory Nadace ČEZ. Nákladem 1,4 milionu jedno vybudovali ještě před prázdninami ve Veselí nad Lužnicí.

O oranžové hřiště podali žádost také Chýnovští. Nové víceúčelové hřiště s umělým povrchem, kam by si místní mohli zajít na tenis, volejbal či nohejbal, by v případě schválení dotace vyrostlo v areálu koupaliště.

Petra Novotná, Kateřina Nimrichtrová