Do školy ho pozvala Marcela Benešová, vychovatelka školní družiny, která chce jít dětem příkladem a snaží se je tímto způsobem motivovat. „Pozvala jsem ho, protože se známe z gymnázia. Vždy se snažím dětem představit Jihočechy, kteří něčeho dosáhli. Aby viděly, že mohou úspěch zažít i obyčejní lidé a inspirovaly se tím,“ vysvětlila.

S dětmi pohovořil o námětech, vysvětlil, kdo všechno se podílí na vzniku filmu přes scénáristu, stříhače, kameramana, herce a další zainteresované osoby. Nechyběla diskuse s dotazy či zkouška mluvení do mikrofonu. „Největší zájem vzbudila asi cena, kterou nechal v publiku kolovat,“ přidala.

Český producent se věnuje i slovenského filmu. Produkuje nejen hrané, ale i dokumentární filmy, které získaly už přes padesátku ocenění na mezinárodní úrovni. Založil vlastní produkční společnost Endorfilm. Vystudoval dvě vysoké školy - produkci na FAMU a mezinárodní obchod na VŠE Praha.

MULTIFUNKČNÍ ČLOVĚK

Producent musí být podle jeho slov multifunkční člověk. Když si vybírá scénář přiklání se také ke své intuici. „Měřítka vyhodnocení jsou poměrně složitá, myslím, že jsem schopen komplexní racionální analýzy, ale velkou váhu má i intuice. Snažím se nacházet něco, co mě osobně motivuje, zajímá a inspiruje. Klíčový je i vztah producenta a režiséra, který musí fungovat,“ vysvětlil.

Letos byl dokonce jeden z jeho posledních filmů Všechno bude nominován na cenu Oscar v kategorii zahraniční film. Do užšího finále bohužel nepostoupil. „Tam je noční snová scéna, kde se auto řídí samo. Tahle scéna je výjimečná a strhující, doplněná zajímavou hudbou,“ doporučuje divákům, kteří jej ještě nezhlédli.

KAŽDÁ CENA JE ÚSPĚCH

Snaží se, aby produkované filmy byly mezinárodně zajímavé, cestovaly a našly si svoje publikum. Jeho největším přáním však je, aby lidé na filmy chodili a navštěvovali kina. Výdělek je dle jeho slov spíše vedlejší. „Mě nebaví dělat filmy, které nemají divácký potenciál,“ podotkl. Na otázku, které ceny si nejvíce váží. Hbitě odpovídá. „Každá cena je úspěch!“

Recenze a kritiky si k srdci s přibývajícím věkem už nebere. Některých hodnocení si však váží. „Neberu nic z toho, co si přečtu jako absolutní hodnocení. Hlavně mě zajímá, jestli vznikl nějaký silně pozitivní názor. Rád jsem, když film dostane nějakou cenu na festivalu,“ řekl s úsměvem. Přiznává i vznik osobního vztahu k dílům a rád se na ně znovu podívá s odstupem času.

V Plané nad Lužnicí se mu moc líbilo. Obdivoval základní školu a její výhled na řeku Lužnici. „Zajímal se o to, kolik máme obyvatel. Pochvaloval si prosklený výhled na řeku a ptal se, co všechno tu máme,“ dodala Marcela Benešová, co ho na návštěvě zaujalo. "Poděkování patří i vedení školy, které dává takovým to akcím zelenou," přidala vzkaz nakonec.

Filmy:
Trabantem až na konec světa, Koza, Aferim!, Stále spolu, Eugéniové, Otázky pana Lásky, Až do města Aš, Příliš mladá noc, Divadlo Svoboda, Nesvatbov, Mám ráda nudný život, Přízrak svobody 2, Ocas ještěrky, Sestra, Ještě žiji s věšákem, plácačkou a čepicí, Ženy pro měny, SEANCE fiction, Radhošť a další.