Čtrnáctiletý Daniel Skácelík z Brna, který se ve středu nevrátil z vycházky do opařanské léčebny, byl šťastně nalezen a předán rodičům. Ostatně, jako většina nezletilých, po kterých policie pátrá.
Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který připadal na pondělí, tak mohl slavit opět mezi svými.
„Většinou pátráme po svěřencích z různých sociálních ústavů a zařízení,“ říká jihočeská policejní mluvčí Anna Drdová.
„Loni jsme vyhlásili pátrání po 366 pohřešovaných svěřencích a pouze u devíti z nich stále pátrání trvá.“
V roce 2007 se pohřešovalo v jižních Čechách 364 nezletilých čili dětí do patnácti let, které zmizely z různých ústavů. Všechny se už našly.
„Letos jsme zatím vyhlašovali pátrání po 176 nezletilých z ústavů a 34 z nic trvá,“ vysvětluje Anna Drdová.
V létě za teplých dní a nocí děti na útěku lépe přežívají.
„Nezletilci se většinou sami vracejí, když je jim zima nebo mají hlad a nemají peníze.“ Některé děti patří k notorickým útěkářům. Krátce po tom, co si v dětském domově odpočinou a dají se dohromady, znovu berou roha.
„Tyhle děti utíkají většinou za kamarády, nikoliv za svými rodiči,“ pokračuje Anna Drdová. Mnohé se stahují do velkých měst, především do Českých Budějovic.
„Děti na útěku se nám daří objevovat také díky spolupráci s veřejností a sdělovacími prostředky.“
Všímaví lidé totiž nejsou lhostejní k osudům dětí, které se mohou na útěku snadno stát obětí násilných trestných činů. Nebo se mohou naopak samy uchýlit k páchání trestné činnosti, aby získaly prostředky k obživě.
„Druhou skupinu pohřešovaných nezletilců tvoří děti, které utíkají z domova a jejich zmizení nahlašují rodiče,“ pokračuje mluvčí Anna Drdová.
„V roce 2007 jsme hledali 80 těchto dětí, v roce 2008 jich bylo 85 a letos zatím 41,“ vypočítává policejní mluvčí.
„Všechny se zatím podařilo najít.“ Při některých pátráních, zvláště, pokud se jedná o malé dítě nebo o nemocnou osobu, okamžitě nasazují policisté posily, služební psy i vrtulník s termovizí.
Kvůli rodině
Kocour Mikeš z Hrusic rozbil babičce krajáč s mlékem a bál se trestu. Proto utekl do světa, aby vydělal na nový. Proč dnes utíkají děti?
„Za útěky z domova stojí většinou různé problémy ve škole a především neshody s rodiči,“ vysvětluje policejní tisková mluvčí Anna Drdová. „Nejčastějším tématem, které řešíme s dětmi v telefonních rozhovorech, jsou rodinné problémy,“ přikyvuje ředitelka Sdružení Linka bezpečí Lucie Pešková.
„S těmi se obracejí na naši bezplatnou telefonní linku nazvanou Vzkaz domů – 800 111 113. Řešíme jejich vztahy k rodičům nebo i vztahy mezi sourozenci. Problémy ve škole nebo šikana nejsou tak časté, ačkoliv i jejich počet se v poslední době stále zvyšuje,“ dodává Lucie Pešková.
Pomněnkový den
Jaká je historie Mezinárodního dne pohřešovaných dětí čili Pomněnkového dne?
25. 5. 1979 zmizel v New Yorku cestou do školy šestiletý Etan Patz a nebyl nikdy nalezen. V následujících letech začaly různé organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi. V roce 1983 označil prezident USA 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986, v Evropě se výročí slaví od roku 2002. V ČR tento den zdůrazňuje od r. 2004 Sdružení Linka bezpečí.
Ztratilo se vám dítě? Jednejte rychle!
Máte strach o své dítě, které se nevrátilo domů ani o sobě nedalo vědět? Pak jednejte rychle. Kontaktujte policii na čísle 158 nebo na nejbližší policejní služebně. Nahlašte, kam dítě šlo a odkud a kdy se mělo vrátit. Oznamte jeho zdravotní stav a dodejte aktuální fotografii a popis oblečení, v kterém odešlo. Důležité je doplnit kontakty na rodinu, případně i na dítě. Policisty budou zajímat události posledních dnů i místa, které ztracené dítě považuje za důležitá a bezpečná nebo je rádo navštěvuje. Důležitá je informace o rodinných vazbách, zda netrpí nějakou chorobou, zda se jedná o výjimku či opakované pohřešování. Čím dříve je pohřešování oznámeno, tím je větší šance, že bude pátrání úspěšné.