Ani se jim nechce domů. Prolézačky, houpačky i skluzavky za více než milion korun lákají děti z mateřinky ve Světlogorské ulici ke hraní i po školce.
„Město se přihlásilo do projektu Oranžové hřiště Nadace ČEZ s cílem obnovit herní prvky v naší největší mateřské škole,“ uvedl vedoucí táborského odboru školství Radomír Kouba.

Energetický gigant dal na rekonstrukci hřiště ve Světlogorské ulici milion korun. Dalšími třemi sty tisíci přispěl městský rozpočet.
„My tady předtím neměli skoro nic. Certifikované prvky jsou drahé, sami bychom si je dovolit nemohli,“ míní vedoucí učitelka školky Dana Havlíková. Dodala, že děti si hřiště vyzkoušely už minulý týden, kdy firma dílo předala.

„Dětem se ani nechce domů. Když si je maminky po obědě vyzvedávají, chtějí si na hřišti ještě pohrát,“ naznačila Havlíková.

V Jihočeském kraji přispěla Nadace ČEZ už na 24 dětských hřišť 28,6 milionu korun. „Je to nosný program nadace a ukázalo se, že se to vyplatilo. Děti si hřiště užívají,“ zhodnotil člen dozorčí rady nadace a zároveň zástupce ředitele jaderné elektrárny Temelín Antonín Ješátko.

V roce 2006 už na Táborsku z peněz nadace vyrostlo duhové hřiště na Pražském sídlišti. Město má připraveny projekty na všechny mateřinky a postupně se s nimi snaží uspět ve vypisovaných grantech.

Z norských grantů čerpalo na vybudování hřiště v Měšicích, mateřince Angela Kančeva pomohly pro změnu peníze z regionálního operačního programu. Na další hřiště se složili táborští hříšníci.

„Půl milionu korun z pokut, které udělila městská policie, jsme investovali do zařízení v Čelkovicích a ve Vančurově ulici,“ informoval Kouba. Letos město ještě zahájí rekonstrukci hřiště v Blanické ulici.

Nadaci ČEZ založila v létě 2002 energetická skupina ČEZ. Nadace podporuje zejména děti a mládež, a to především jejich volnočasové a sportovní aktivity. Nejvýraznějším a dlouhodobým projektem nadace je výstavba dětských a sportovních hřišť, od roku 2006 již pod názvem „Oranžová hřiště“.