Víte, co to je startovné či splavné naruby? Přijďte to zjistit už dnes, v pátek 17. června, a zítra, v sobotu 18. června, na tradiční Veselské slavnosti. Účastníci recesních soutěží tu totiž neplatí peníze na startu, nýbrž je v cíli dostávají.

Splavné naruby se týká sobotní Plavby netradičních plavidel a startovné ve výši jednoho tisíce dostanou také účastníci Jízdy z kopce na čemkoli po projetí určitým bodem trasy v pátek v podvečer. „Startovné a splavné naruby jsme zavedli už loni. Ti lidé si to opravdu zaslouží. Náklady na výrobu plavidel a vozidel je dost finančně náročné, tak bychom jim to chtěli alespoň částečně kompenzovat,“ vysvětlila ředitelka pořádajícího veselského kulturního domu Marcela Rybářová.

Veselské slavnosti letos oživí hned několik novinek. Svůj stánek na náměstí rozbalí například nově založená místní organizace Českého červeného kříže. Na figurantech tu bodou simulovat různá zranění a návštěvníci si budou moci vyzkoušet podávání první pomoci.

Za zmínku určitě stojí také Koncert tří generací. „Původně měl vystoupit osmdesátičlenný symfonický orchestr složený ze členů Jihočeského divadla, konzervatoře a základní umělecké školy. Na naše pódium se jich ale tolik nevejde, takže nakonec vystoupí jen šedesát z nich,“ upozornila na zajímavost Marcela Rybářová.

Do programu přispěje letos i místní ekologická škola. Kromě toho, že si její divadelní kroužek přichystal pro diváky hru přímo z Veselska, tak i studenti budou mít na náměstí svůj stánek. Kromě prezentace školy si pro příchozí připravili anketu, jak by se mělo jmenovat veselské pivo, které budou od nového školního roku vařit ve svém školním pivovaru.

„Mám radost, že se letos zapojilo hodně místních lidí. Nově tu budeme mít například šermířské ležení, kde se předvedou děti z šermířského kroužku při DDM, ale návštěvníci se mohou těšit i na ukázky opravdových šermířů,“ naznačila ředitelka.

Letošní ročník Veselských slavností zpestří mimo jiné i oslavy 130. výročí založení veselského dobrovolného hasičského sboru, které se společně s dalším programem budou odehrávat v parku za kulturním domem.

Chybět nebude tradiční ohňostroj, a když vyjde počasí, mohl by se v sobotu večer naskytnout návštěvníkům nebývalý úkaz – svítící Lužnice. Tu ozáří desítky na vodu vypuštěných lampiónků.

Hlavní program uvidíte a uslyšíte na náměstí T. G. Masaryka, ze kterého bude odkloněna doprava.

Kompletní program:

PÁTEK 17. ČERVNA – Náměstí T. G. Masaryka
moderuje Marek Máca Cihlář

* 15,30 Zahájení slavností
* 15,35 Veselské mažoretky
* 15,45 Koncert tří generací – osmdesátičlenný symfonický orchestr (členové Jihočeského divadla, Konzervatoře a ZUŠ)
* 17,15 Hledá se Evelína – pohádka
* 18,30 Jizda z kopce na čemkoliv
* 19,30 Pavel Žalman Lohonka a spol.
* 21,30 The Beatles Revival Kladno

SOBOTA 18. ČERVNA – Náměstí T. G, Masaryka
moderují Adéla Jirkalová a Tomáš Herber (Kiss JČ)

* 12,00 – 17,00 První pomoc s MO ČČK
* 12,00 – 17,30 Jízdy a soutěže s Toyotou Dolák
* 12.00 – 17,00 Měření BMI a cholesterolu
* 13,00 Taneční orchestr ZUŠ
* 14,00 Duo Chance
* 15,00 Malá kapela Pavla Havlíka
* 16,30 Jaroslav Uhlíř s pořadem Hodina zpívání
* 19,00 Jiří Zonyga s kapelou Větry z jihu
* 21,00 Žlutý pes s frontmanem Ondřejem Hejmou
* 22,30 Ohňostroj
* 23,00 JF kolektiv

SOBOTA 18. ČERVNA – Řeka Lužnice od parku ke KD

* 17,30 Plavba kuriózních plavidel
* 23,00 Pouštění vodních lampiónů