To máte pro tu holčičku. Pro Klárku. S těmito slovy položila neznámá paní na pult hospodářky redakce obálku a odešla. Kolegyně ji už nestačila dohonit. Obálka ukrývala deset tisícovek.

Klárka se stala letošní tváří benefice Velikonoce s Jesusem. Sdružení Fest 2004 se při hledání příjemce sbírky obrátilo na Deník. O Klárce rozhodli naši čtenáři. V Deníku se sešly tři nominace. Klárka vyhrála na celé čáře. Dostala 122 hlasů.

„Klárka trpí mozkovou obrnou a těžkým kombinovaným postižením,“ vysvětluje maminka Klárky Michaela Boháčová. Při velmi těžkém a protahovaném porodu, kdy ošetřující lékařka strakonické porodnice čekala na pomoc dalšího lékaře půl hodiny, došlo k přerušení přívodu kyslíku. Klárka nemohla dýchat, což zanechalo těžké a nevratné následky. Přitom by stačilo málo. „Lékař, který přijel po půlhodině, vytáhl dítě během půl minuty. Kdyby mě tehdy rodil on, nestalo by se to,“ je přesvědčená Michaela Boháčová.

Na sedačku

Rodina chce peníze ze sbírky použít na zakoupení polohovacího sezení, které je součástí speciálního exteriérového kočárku pro děti s podobným postižením.

Podvozky a sedák do bytu jí pomohly pořídit maminky na internetu. „Uspořádala jsem svou vlastní sbírku na jednom serveru pro maminky. Za dva měsíce se mi podařilo sehnat třiadvacet tisíc korun, takže větší část polohovacího kočárku se nám z toho podařilo pořídit,“ říká.

Sedačka na ven ale stále chybí. S příslušenstvím přitom vyjde bezmála na 37 tisíc. Kdyby se povedlo vybrat víc, Michaela Boháčová by si s nimi věděla rady. „To už mám vymyšlené. Mám vyhlídlý polohovací polštář. Podobné mají v Kaňce, kam Klárku vozíme do denního stacionáře a na různé terapie.“
Cena podobných polohovacích pomůcek se pohybuje od dvou do deseti tisíc korun. Podle ředitelky sdružení Kaňka Ireny Lintnerové to pro děti s podobným postižením rozhdně není žádný luxus. Když je Klárka ve špatné poloze, pláče bolestí. Terapeutky v Kaňce radí rodičům, co jejich děti potřebují.

Cíl? Ulehčit život

„Těžké kombinované postižení je také hodně o stimulaci, takže v úvahu přicházejí i další pomůcky, které aktivují smysly, pohyb a navozují příjemné pocity,“ vysvětlila ředitelka. Dodala, že by se Klárce hodil i jednoduchý komunikátor s hlasovým výstupem. Holčička je prý velmi vnímavá a díky němu by se tak mohla aktivně zapojit i do hry s ostatními dětmi.

„Jde zkrátka o to udělat jí ten život alespoň o něco snažší,“ míní Lintnerová.

Celá opera

Letošní velikonoční koncert navštívilo okolo tří stovek lidí. Tentokrát si mohli netradičně poslechnout kromě vystupujících kapel i celou rockovou operu Jesus Christ Superstar v podání Tábor Superstar bandu. Ten se tak po šesti letech loučí s Eliškou Faicovou v roli Máří Magdaleny.

Příjemce, v tomto případě maminka Klárky, dostane všechny získané peníze z celého projektu Velikonoce s Jesusem. Částka bude složena z veřejné sbírky, peněz za lístky na benefiční koncert a dárcovských DMS.

Ještě není pozdě

Do nedělního večera mohli lidé přispívat do tří kasiček. „V čokoládovně na ulici 9. května už dál k dispozici nebude, ale v bechyňské knihovně a v chotovinské škole budou pokladničky umístěny až do 24. dubna, kdy se sbírka oficiálně uzavře,“ uvedla Andrea Koblasová, garant projektu.
Přispívat můžete do této doby ještě prostřednictvím DMS ve formě DMS KLARKA na čísle 87 777. Cena jedné zprávy je 30 korun. Sedmadvacet korun z této částky jde příjemci.

Finanční hotovost je možno zaslat na účet č. 30189 -705 789 339/800, založený pro tento účel u sezimoústecké pobočky České spořitelny, nebo přispět prostřednictvím redakce Táborského deníku.

Dosavadní výtěžek sbírky ze sbírkových pokladniček a zaslaných DMS odhadují pořadatelé benefiční akce na 25 tisíc korun. V sobotu 24. dubna se v penzionu Alfa pořádá Zavírák sbírky, kde je možné naposledy přispět hotovostí a kde bude sbírka oficiálně zakončena.