Myšlenka Mezinárodního dne dětí (MDD) vznikla na zasedání výboru Mezinárodní demokratické federace žen v Berlíně v roce 1949. Návrh si získal podporu také od Mezinárodní odborové federace pracujících ve školství a Světové federace demokratické mládeže. Mezinárodní konference na ochranu dětí, stanovila v roce 1952 jeho datum na první červen. V roce 1953 už tento den slavilo okolo 60 zemí.
Hlavním cílem MDD byla ochrana dětí před válkou, péče o jejich zdraví a výchova i vzdělání v duchu demokratických zásad.

Tábor

V Táboře mají děti za sebou Bambiriádu, ale to nic nebrání tomu, aby se pustily do dalších radovánek a řádně svůj den oslavily.
Základní škola Bolzano oživí páteční odpoledne od 15 hodin Čápův dvůr, a to 14 stanovišti, kde si děti vyzkouší různé soutěže nebo úkoly a za získané body si mohou v krámečku nakoupit ceny. Nebudou chybět vystavená letadla a pro šťastlivce let upoutaným balónem. Představí se záchranářský a hasičský vůz, i policista se psem.
Dopravní hřiště pod sladovnou poté ožije v neděli, kde bohatý program přichystali táborští městští strážníci za podpory odboru školství.
Děti se mohou těšit na ukázku výstroje a výzbroje, uvidí výcvik služebního psa. Dětem, které přijedou na vlastním kole a s přilbou strážníci změří rychlost a darují foto na památku. Nebude chybět možnost střelby ze zbraně typu flobert. Připraveny budou vědomostní, dovednostní a sportovní soutěže. Od 14 hodin překvapení.

Mladá Vožice a cyklisté

Vožičtí oslaví Den dětí v sobotu. Cyklistický klub pro děti ve věku od 8 do 15 let připravil závod v délce 11 kilometrů. „Pojedeme přes Zhoř, Noskov a Sedláčkovu stezku. Vyhlášení výsledků se předpokládá kolem poledne,“ naznačil místostarosta Václav Slabý.
Vožický Kiwanis klub připravil dětský program v zámecké zahradě. Akce, při které se děti mohou těšit na zábavné soutěže, tvořivé dílny, hrátky a soutěže ve středověkém stylu, ukázku hasičské techniky, dětskou diskotéku a další, odstartuje ve 14 hodin. Chybět by neměla ani dětská diskotéka, po 18. hodině táborák a po setmění ohnivá šou.

Chýnov – den dětí a pouť

Chýnovská škola za spolupráce s agenturou Zvuk připravila den dětí na páteční dopoledne. Zhruba 360 dětí se místo vyučování vrhne na různé zábavné úkoly. „Kuriozní soutěží bude poznat něčí nohy podle fotografie a chceme namalovat velké plátno na školním dvoře, které použijeme pro dekoraci školy,“ nastínila vychovatelka družiny Dana Šalátová. Na dětské oslavy ještě o víkendu navazuje tradiční místní pouť.

Veselí nad Lužnicí

Veselští pořádají dětský den na travnaté ploše za kulturním domem, a to v sobotu od 14 do 16 hodin. „Na programu se podílí dohromady dům dětí, skauti a tělovýchova. Dostáváme od města určitý finanční příspěvek na činnost a tímto to městu vracíme,“ naznačila ředitelka veselského DDM Zdena Opatrná.

Rolničkování

Soběslavský kulturní dům pořádá doprovodný kulturní program ke Dni dětí na konci května a v polovině června. Poslední květnový víkend mohli v parku u Hlásky změřit své dovednosti nadšenci skleněných kuliček v tradiční Kuličkiádě. Zde soutěžilo dvacet hráčů a zvítězil místní Jakub Hejduk. „Rybářské závody se uskuteční 9. června na pískovně v Roudné. Budou se opékat buřty, připraveny jsou hodnotné ceny a rybařit se začne již okolo 6. hodiny ranní,“ uvedla ředitelka soběslavského domečku Danuše Macháčková.
Nechává tak volný prostor tradičnímu Rolničkování, které promění první červnový večer v jednu velkou kulturně společenskou akci. Od 18 hodin Rolnička na soběslavské plovárně připravila podvečer plný her a soutěží. Po půl deváté se přesune lampionový průvod z plovárny na náměstí, kde v půl desáté zazní první vystřelená rachejtle ze slavnostního ohňostroje. Děti bude rozesmívat klaun a za svou dvaceti korunovou vstupenku dostane každé dítě nanuk.

Kimetera 2007

Dětský den v Plané nad Lužnicí zahájí 3. června v 13 hodin registrace dětí v městské sauně. „Název Kimetera vymyslel jeden z radních města a vyjadřuje jinotaj pro všechny,“ odtajnil název akce starosta František Chramosta.
Bohatý program na celé nedělní odpoledne a podvečer představí Komedianty na káře se svým cirkusovým a divadelním představením, deset soutěží pro děti v seriálu Skauti a indiáni a „hustou“ horolezeckou stěnu pro starší. Během překvapení bude zapálen oheň s možností opekání špekáčků, které budou k dostání za pět korun.

Sezimovo Ústí

Letní kino v S. Ústí zahájí první dětský den města v 18 hodin vystoupením mažoretek a pěveckého sboru Akcent. Program bude pokračovat 1. června zábavním dopolednem od 8.30 hodin v areálu zahrady II. základní školy. Děti si budou moci prohlédnout autodráhu, zaskákat si v pytli, zahrát kuželky a zahrada poskytne mnoho dalších atrakcí. V půl druhé pouští kino Spektrum pohádku Kdo se bojí hejkala. Vstup je zdarma.

Bechyně

Bechyňský dětský den začne 1. června v 16 hodin v Klášterní zahradě. Výtvarná dílna Ivy Blažkové bude pokračovat i sobotní dopoledne a ve stejnou dobu začne natáčení bechyňského baozpravodajství za účasti Baobabu.