Táborským počinem pro mezinárodní Den architektury bude například otevření přívozu na Jordánu. Letošním celorepublikovým tématem je totiž voda, lidé a města. Program v Táboře je připravený na sobotu i neděli, tedy od 30. září do prvního října.

Přívoz přes Jordán bude fungovat od Trafostanice u botanické zahrady a loďky zájemce dopraví na Sokolskou plovárnu. Než na všechny přijde řada, nabízí se návštěva Křižíkovy Trafostanice, která je jedním místem Tabooku, neboli festivalu malých knižních vydavatelů, jenž má po Táboře několik dalších zastávek. Do Trafostanice pořadatel Tabooku situoval výstavu ateliéru knihy a ilustrace z Varšavské akademie výtvarných umění spravovaného Gražkou Lange a Monikou Hanulak. Po výstavě pak po oba dny mezi 10. až 18. hodinou můžete nastoupit do člunu.

Tábor architektuře věnuje ještě Cestu vody. Tato vycházka připomene táborský zásobovací systém vybudovaný na přelomu 15. a 16. století, jenž dopravoval vodu z Jordánu do vodárenské věže a z ní do městských kašen. Cestou vody provede historik Rudolf Krajíc spolu s architekty Milošem Roháčkem a Ondřejem Chudým. Dozvíte se, kudy a kam systém vodu dopravil i jak soustava budov a kašen vypadá dnes, a které kašny již odvál čas. Sraz účastníků je v sobotu ve 14 hodin před Střelnicí.

S vodou souvisí i exkurze ke spodní výpusti Jordánu, při níž každý pochopí, jak se nádrž vypouští. Ke špuntu zavedou zhruba dvacetičlenné skupiny technici Čevaku. Pro pohybově zdatné mají připravenou lahůdku: průchod šachtou až pod vodopád.

K festivalu o architektuře se hlásí již kolem 60 měst v republice. Především otevřou neobvyklé budovy související s vodou.