Ministerstvo spravedlnosti dopsalo nový trestní zákoník a přiklonilo se k revolučnímu kroku. Kdokoliv si ho může na webu ministerstva přečíst a napsat připomínku. Poprvé se tak ministr spravedlnosti Jan Pospíšil (ODS) rozhodl prezentovat nový zákoník dříve veřejnosti než vládě či parlamentu. Tým autorů bude námitky zpracovávat.
Zákoník přináší mnoho změn. Mezi nejdiskutovanější patří snížení trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. U méně závažných trestných činů se počítá s alternativním trestem domácího vězení. „Studujeme systém ve Velké Británii, kde je nejpropracovanější. I když se nezdá, je to tvrdý trest,“ sdělil ministr.
„Dlouhodobě zastávám snížení trestní zodpovědnosti mladistvých. Věk členů delikventních skupin klesá a mnohdy zneužívají své pozice, kdy nemohou být trestáni. Mládež je určitě vyspělejší a v tomto věku rozpozná důsledky svého počínání,“ vyjádřil zkušenosti z praxe táborský velitel městské policie Petr Svoboda. Skeptičtější je ovšem k návrhu zákona o domácím vězení, který mu nepřijde jako vhodný způsob výkonu trestu.
„Jsem jednoznačně pro snížení zodpovědnosti, ale asi nebudu ve shodě s mými kolegy, odborníky. Mladiství disponují vyspělou mentální úrovní a jsou si vědomi svých činů,“ shrnula bohaté zkušenosti ředitelka DPL Opařany Iva Hodková.
„Z hlediska trestné činnosti na naší škole problémy nemáme. Se sníženou sazbou souhlasím, přínos by měl být znatelný,“ řekl zástupce ředitele Gymnázia Soběslav Petr Lintner.
Kritizovaný paragraf týkající se euthanasie z návrhu vypadl. Horní hranice trestu se zvýší u brutálních vražd na 20 let, soudci budou mít možnost udělit výjimečný trest doživotí nebo vězení na 20 až 30 let.