Situace ohledně prodeje areálu bývalých jatek na výstavbu aquazoo se poněkud komplikuje. A to jak pro rozhodnutí zastupitelů, tak pro Libora Hrubého. Nejenže lidé ze Zahradní ulice sepsali proti projektu petici, pod níž se podepsalo 158 místních, ale o pozemek projevili zájem další dva podnikatelé. Ti za něj nabízí 550 a 650 tisíc korun.

„Za budovou jatek stojí spousta lidské práce a je škoda ji srovnat se zemí. Objekt bych zrekonstruoval a vznikl by zde minipivovar," sdělil své plány Jiří Papula, který již provozuje Pivovarský dvůr Lipan v Dražíči a stojí za nejvyšší nabídkou.

Druhým zájemcem je Jiří Vogeltanz z Bechyně. Jeho vizí je jatka přestavět na sportovní centrum.

Jak starosta Jaroslav Matějka vysvětlil, uchazeči ale nesplnili podmínky zadání. Záměr prodeje pozemku je totiž vyhlášený přímo na míru plánu Libora Hrubého.

„Může se stát, že zastupitelé prodej pozemku Liboru Hrubému neodhlasují. V tom případě můžeme vyhlásit nový záměr prodeje, který ale již nebude specifikovaný," nastínil starosta.

V tomto případě by se mohli o pozemek přihlásit další zájemci s jiným podnikatelským plánem, než je aquazoo.

Záměr prodeje odsouhlasilo osm z patnácti zastupitelů. O tom, jestli areál jatek získá Libor Hrubý za symbolickou korunu, budou mít jasno již zítra, kdy se v 16 hodin sejdou k jednání.

Opoziční zastupitelé jsou od prvopočátku k plánu bechyňského rodáka Libora Hrubého kritičtí. Nejvíce je slyšet hlas Josefa Válka (KSČM). „V projektu, který pan Hrubý představil, se neřeší komunikace. Jejich stav ve městě není připravený na očekávaný nápor návštěvníků," upozorňoval Josef Válek.

Přidal se k němu i jeho stranický kolega Miloš Sedlák: „Záměr prodeje jsem nepodpořil a nemám to v úmyslu ani nyní. Ruku pro prodej nezvednu. Panu Hrubému nevěřím. Osobně bych na místě viděl sportovní komplex s ubytováním. Vedle je stadion a doplnilo by to funkci celého areálu," sdělil Miloš Sedlák.

Jiní se před zastupitelstvem k situaci vyjadřovat nechtějí. „Svůj názor si prozatím ponechám. Uvidí se na zastupitelstvu," sdělili jednomyslně Jaroslav Vozábal a Miroslav Dynda (ODS).

Přibývají podpisy

Táborský deník již informoval, že na webu funguje od středy petice proti aquazoo, kterou iniciovali lidé ze Zahradní. Do včerejška přibylo 77 podpisů a dalších 158 dostal do rukou starosta Jaroslav Matějka. Někteří obyvatelé o ní prozatím neslyšeli.

„O petici nevím. Kdyby se ke mně dostala, asi bych se k ní nepřipojil. Delfinárium se mi zdá jako dobrý nápad. Bechyně by se zase pozitivně zviditelnila," míní Luboš Klíma.

Novinka to byla i Boženu Kalivodovou. „O petici jsem neslyšela. I kdyby se podepsala celá Bechyně, podle mě by se tím nic nevyřešilo. Nejsem odpůrce, ani přívrženec."

Jeden z organizátorů Ladislav Honsa vysvětlil, že na sběr podpisů bylo málo času. „Zastupitelstvo rozhodlo o záměru před měsícem. Členové výboru sbírali podpisy mezi občany. Chtěli jsme dát vědět, že jsou lidé, kteří s tím nesouhlasí ještě před uplynutím lhůty pro připomínky. Ta byla do 7. prosince," konstatoval Ladislav Honsa.

Aquazoo

Bechyňský rodák Libor Hrubý plánuje vystavět na kraji města za 200 milionů environmentální centrum s mořskými živočichy 
a delfíny. Záměr chce spolufinancovat dotací, která by mohla zaplatit až devadesát procent nákladů. Do konce února chce mít i stavební povolení.