Bechyňští zastupitelé dali v pondělí zelenou výstavbě aquazoo v Bechyni. Pro projekt táborského podnikatele Libora Hrubého zvedlo po tříhodinovém jednání ruku osm z nich. Environmentální centrum s mořskými živočichy a delfíny má vyrůst v areálu bývalých jatek maximálně do pěti let.

„Schválili jsme záměr prodeje pozemků. Pokud stavba nevznikne do pěti let, pozemky propadnou zpět městu," upřesnil dohodu starosta Jaroslav Matějka.

Stejně jako zastupitelé se 
i občané rozdělili na dva tábory. Za stavbou vidí jak klady, tak rizika. Obyvatelé Zahradní ulice, která k areálu vede, se totiž obávají zvýšeného provozu a hluku. „Toto místo jsme si vybrali právě kvůli klidu. Máme výhled na les a teď by kolem nás měly projíždět stovky aut," zazněl nesouhlas z řady občanů.

Aquazoo by podle Libora Hrubého měla do města přivést 1500 návštěvníků denně. „Otázku příjezdové komunikace musíme ještě vyřešit. Jednou z variant je vedle Zahradní ulice postavit novou, kde by byly protihlukové zábrany," vysvětlil investor.

Spousta lidí zase záměr podporuje. V anketě Deníku se ze 126 hlasujících pro něj vyslovilo 98. „Proti delfináriu nic nemám. Časem by z města bylo místo duchů. Proto je třeba, aby přibyly pracovní příležitosti a přišli mladí. Bechyni to zviditelní," míní zase Iveta Kazdová.

Do role nejhlasitějšího kritika a odpůrce se postavil opozičního zastupitel Josef Válek z KSČM, který si sestavil seznam bodů, proč projekt nepodpořit.

Jako klíčový důvod uvedl, že nesouhlasí s prodejem pozemků za minimální cenu.

„Nesouhlasím s tím, aby se město zbavilo majetku za minimální cenu, jehož součástí je navíc budova, na kterou není ani demoliční výměr. Občané platí za pozemek šest set padesát korun a za pozemek, který není určený k zástavbě dvě stě korun. Nyní ho ostatní zastupitelé klidně převedou na soukromý subjekt pomalu zadarmo. S tím rozhodně nesouhlasím. Počkáme, jak se situace vyvine," sdělil Josef Válek, který s Milošem Sedlákem hlas aquazoo nedali.

Starosta Jaroslav Matějka argumentoval tím, že pouze za demolici by museli zaplatit 1,5 milionu korun, na což město nemá peníze.

Chybí kanalizace

Chybějící kanalizace je i jedním z rizik, na která vedení města poukazovalo. Problémy by mohly nastat i s vodou. Pokud by byl odběr enormní, část občanů by se mohla ocitnout bez vody.

„Kanalizace v místě chybí a ani odvést dešťové vody není jednoduché. U Písecké ulice je staré potrubí, které to nemusí zvládnout. Problém bych ale neviděla jako neřešitelný. Pokud jsou peníze, technicky jde vymyslet všechno," mírnila obavy z problému ředitelka Vodárenské společnosti Bechyňsko Zdenka Sosnová.

Také starosta spíše vyzýval k pozitivnímu přístupu. „Jsem zvyklý hledat důvody, jak by něco šlo a ne jak něco nejde. S každým záměrem přicházejí změny, se kterými je nutné se vypořádat, " apeloval Jaroslav Matějka.

Aquazoo by do Bechyně přinesla 86 stálých pracovních míst a sto sezónních. Na vybudování bude společnost žádat o dotaci u ministerstva životního prostředí.

Co nabídne?

Centrum za 200 milionů nabídne 86 nových pracovních míst a 100 sezonních. Budova má rozměry 76 na 32,5 metrů. Součástí je i hlediště pro 
487 sedících návštěvníků.

Půl hodiny v objetí s kytovcem

ROZHOVOR s Liborem Hrubým, který představuje plánovanou aquazoo

Bechyně – Aquazoo má vyrůst v rodném městě investora Libora Hrubého. Nabídne nová pracovní místa, ale i delfinoterapii, která pomáhá nejen od stresu, ale i autistickým dětem.

Co aquazoo nabídne?
Prioritou je environmentální centrum s expozicí mořských akvárií. Bude nabízet nejrůznější vzdělávací programy pro širokou veřejnost a děti předškolního věku. Součástí bude i delfinoterapie, neboli plavání s delfíny a ukázky ze života a hravosti těchto kytovců. Program se bude lišit v každém ročním období. Máme v plánu najmout dramaturga, který by ho připravoval.

Kolik delfínů sem přivezete a odkud budou?
Zdrojů, jak kytovce získat, jsme našli několik. Dokonce je možné si delfíny pronajmout. Vždy ale pochází ze zajetí, nikdy ne z volného moře. My jednáme s jednou ze zemí bývalého Sovětského svazu. Mají je v nevyhovujících podmínkách. Při návratu do volné přírody by neměli šanci přežít. V současné době jednáme o čtyřech, ale rádi bychom jich pořídili více.

Jak by mohl vypadat jejich převoz až do Bechyně?
Nejprve by transport byl letadlem, potom nákladním autem. Přeprava probíhá ve speciálních nádobách a je u toho samozřejmě i veterinář. Zajímavostí je, že delfíni jsou u přepravy při plném vědomí, jsou jen medikovaní. Pro přepravu jsou dané standardy, které stanovila mezinárodní asociace. Například jediná veterinářka, která se zabývá kytovci, je v Belgii. Různé postupy konzultujeme také s delfináriem v Chicagu.

Kde vezmete slanou vodu?
Chceme využít speciální technologie, která umí slanou vodu vyrábět se všemi chemickými přísadami, které v ní mají být. Součástí má být i zkušebna, aby voda byla doopravdy identická. Při vypouštění jí soli opět zbaví.

Komu delfinoterapie přispívá?
Jedná se o speciální kontakt člověka s delfínem, jehož cílem je zvyšování léčebného efektu. Zmírňuje následky mozkové obrny, deprese či zbavuje fóbií, bolesti a stresu. Terapie se hodí pro lidi s psychickými či fyzickými problémy. Plavání s delfíny bude dostupné nejen pro celé rodiny, ale také například pro děti s autismem či jiným handicapem. Tuto terapii mohou využívat děti již od dvou let. Jak terapie funguje?
Trvá obvykle deset dní a člověk s delfínem stráví vždy třicet minut. Hraje si s ním, objímá či plave v bazénu. Každému klientovi je k dispozici jeden terapeut a jeden delfín. Plavání s ním povzbudí u dítěte vnímavost a zvědavost vůči okolnímu světu.

Co teď bude následovat?
Nejprve se centrum musí přihlásit jako zájemce o koupi pozemků a projevit naprosto oficiálně svůj zájem. Poté by měly být všechny případné nabídky radou města projednány s doporučením, komu a za jakých podmínek budou prodány. Tento návrh musí být předložen zastupitelům, kteří rozhodnou, zda vybraný návrh podpoří či nikoli. To by se mělo odehrát 19. prosince. V případě, že bude naše nabídka vybrána a zastupitelstvem i schválena, budeme činit všechny kroky k vydání patřičného územního rozhodnutí a stavebního povolení, které nám následně umožní provést plánovanou výstavbu Environmentálního centra Aquazoo Bechyně.