Keř, který zasahuje do chodníku, vypadlé dlažební kostky nebo nebezpečná díra v silnici. To jsou jen některé reálie, které oku občana Tábora nelahodí. Kdo mohl, využil již aplikaci Dej tip a radnici odeslal fotku s objeveným nešvarem.
Tato služba funguje od února a zhruba za dva týdny se budou radní zabývat její dalším osudem. „Moje osobní očekávání splnila, dosud nám přišlo asi sedmdesát snímků, a to jsme nedělali žádnou masivní medializaci," hodnotí ji tajemník radnice Lubomír Šrámek, přes jehož počítač protékají všechny fotografie.
K tomu, abyste radnici upozornili na nepořádek či něco porouchaného, potřebujete chytrý mobilní telefon, do něhož si stáhnete potřebnou aplikaci. Centrální server je pak rozešle jednotlivým odborům úřadu. „Nejvíc, asi osmdesát až devadesát procent z nich jsou pro odbor dopravy a životního prostředí. Fotografie vidíme za pár hodin," dodává Lubomír Šrámek.
I autor snímku má přehled, jak je s jeho námětem naloženo. Podle vedoucí odboru dopravy Štěpánky Voráčkové, se mu objeví záložka „v řešení" nebo „hotovo". „Všechny podněty musíme najít a objet, posoudíme jejich důležitost a podle toho zařadíme do oprav. Takhle už jsme například opravili díry v silnici v Hromádkově ulici."
Důležité je, že zatím nikdo aplikaci nezneužil. „Nedělají nám schválnosti, hlášení nejsou zbytečná, za což děkuju," dodala Štěpánka Voráčková.
Redaktoři Táborského deníku v létě objevili odpadky, především kelímky od McDonalds, po cestě mezi Tescem a autosalonem CB auto. Ty jsou tam dosud, provozovatel McDonalds ani jeho zákazníci si s ochranou životního prostředí hlavu nelámou. Lavičky v Husově parku se nedaly použít, sloužily havranům coby toaleta. Když projdete parkem dnes, můžete si sednout na každou lavičku. Třeba se ale jen umoudřili sami havrani. Také stánek na zastávce u nemocnice už neděsí svými zbytky plakátů a jiných polepů. Ať už je majitelem kdokoli, oblžená zeď je nyní čistá.
Jak aplikace funguje?
Občan nebo i návštěvník města pořídí fotografii pomocí chytrého telefonu, kterou zařadí do kategorie a pošle pomocí aplikace Dej Tip.
Aplikace Dej Tip pro smartphony jsou zdarma ke stažení na App Store pro iOS (iPhone, iPad) a na Google Play pro Android. Ke konkrétní fotografii se přiřadí WGS souřadnice z GPS telefonu a konkrétní registrovaná obec obdrží e-mail s informacemi o této závadě. Obec zapojená do programu obdrží 1x denně e-mail a variantně má k dispozici i administrační rozhraní pro třídění a zpracování hlášení. Na jihu Čech ji využívají ještě České Budějovice.
Výhody služby
• Nenáročnost na HW či SW, funguje jako tenký klient na webu, není třeba nic instalovat.
• Snadná dostupnost aplikace pro občany s chytrými telefony – aplikaci si stáhnou zcela zdarma.
• Občan má možnost poslat „tip" přímo z místa, kde na závadu narazil.
• Anonymita hlášení - nezobrazuje se číslo ani jiná identifikace odesílatele „tipu".
• Webové rozhraní navíc umožňují městu efektivně tato hlášení spravovat a poskytovat tak svému občanovi zpětnou vazbu – na webu se může dozvědět, zda je problém v řešení či byl již vyřešen.