Bývalý starosta města a současný poslanec za ODS František Dědič vzkazuje občanům: pokud si zaberete jen malé kousky pozemků města, nic se neděje. Urovnat právní vztah by totiž příliš zaměstnalo chudáky úředníky. Alespoň v tomto duchu bagatelizuje skutečnost, že si u svého domu na sv. Anně zabral pozemek města, státu a soukromého vlastníka.
Každý vlastník pozemku musí mít na svůj majetek přístup. To mají od vás klíče?
Všechny jsou přístupné, nejsou oplocené. S tím soukromým, který má asi devadesát metrů, není problém. Vlastník ještě neměl zájem na pozemek přijít, ale může kdykoli. Mimo jiné se mi od doby, co se vlastníkem stal, neozval. S původním jsme měli dohodnuto uzavření kupní smlouvy, ale mezitím přišel do konkurzu. Ty další pozemky o rozloze jednoho a dvou metrů leží vlastně pod podezdívkou plotu a celá nesrovnalost vznikla při jeho zaměřování. Jedná se o posun v řádech desítek centimetrů, není to tedy o žádném uceleném pozemku, což je vidět z katastrální mapy.
Kdyby se takto zachoval občan, také by si vztah nemusel řádně urovnat?
Ale určitě je ten vztah potřeba vypořádat. Jen je to otázka času. Když si ale vezmu, jaké problémy řeší Pozemkový fond, ty desítky a stovky hektarů, tak mi přijde úplně mimo řešit pozemek o výměře jednoho nebo dvou metrů. To je řada úřednických úkonů, a to nemluvím o tom, že moje rodina má u Pozemkového fondu daleko větší pohledávky, než jsou pozemky o výměře dvou metrů čtverečních. Ani tak se necitím protěžovaný. Pokud dojdeme k řešení těchto pozemků, tak to budu já, kdo bude kupovat a s časem na tom tratit, protože neočekávám, že by ceny pozemků klesaly.
Takže jste se za čtyři roky neobohatil?
Určitě ne, kdybychom se bavili o tom, že není uzavřená smlouva, pak by to byla smlouva nájemní, která činí deset korun za metr ročně. Mimo jiné na veřejném prostranství, které je za tím, odpracuji daleko víc hodin včetně investic, které jsem do veřejné zeleně vložil.
Jak zajišťujete vstup na pozemek, když na něm stojí plot?
To vám neřeknu, to by byl návod pro zloděje. Musel by na podezdívku, ale město se nestará ani o pozemky za plotem, takže nepředpokládám, že si na tento bude chtít někdy šlápnout.