Přes stovku návštěvníků zavítalo v sobotu dopoledne do malého sálu Střelnice, kde Jihočeský klub sběratelů Tábor pořádal pravidelné setkání. Jelikož si letos připomene padesát let od založení, vrátili se do míst, kde před lety vše začalo.

Mezi sběratele se vypravil i František Kohout z Tábora. Zastihli jsme ho ve chvíli, kdy si na stole prohlížel svázaný komiks Rychlých šípů. „To mě zaujalo. Pamatuji doby, kdy se časopis dal normálně sehnat v trafikách. Jenže jako kluci jsme na to neměli peníze, a tak bylo úplně běžné, že jsme si Rychlé šípy půjčovali. Úplně všechny jsem ale nečetl," sdělil František Kohout, který se věnuje sbírání pohlednic.

Jak poznamenal, v současné době je spíš majitel než sběratel. „Nejdříve jsem se zajímal o pohledy s vyobrazením Tábora, pak jsem sbírku rozšířil a sháněl i okolí města. Zajímá mě historie a staré budovy," vysvětlil s tím, že si založil album, ve kterém již má kolem tří stovek exemplářů.

Hodnotné odznaky

Odznaky vojenské, myslivecké, sokolské či hasičské bychom našli ve sbírce Pavla Vilímka z Benešova, který se zálibě věnuje již čtyři desítky let. „Na burzy se snažím jezdit pravidelně. V současné době není nic, co bych si chtěl konkrétně pořídit. Nechávám to na osudu. Když se mi něco líbí a je to finančně přijatelné, pořídím si to," řekl člen táborského klubu, jehož sbírká čítá tisícovku odznaků.

Mezi nejhodnotnější patří podle něj odznak letecký. Aby je měl uspořádané a udržel v nich pořádek, skládá je do malých krabiček.

U Jaroslava Springera z Tábora, který kromě nabídky sběratelských kousků plnil také úkol hlavního pořadatele, si lidé mohli prohlédnout i staré bankovky. Největší zálibou je ale shánění sýrových etiket. „Mám jich už 72 tisíc. Za poslední rok už je ale problém něco získat. Zrovna nedavno jsem poštou rozeslal dopis do stovky mlékáren a přišly mi jen čtyři odpovědi," nastínil Jaroslav Springer nelehkou práci. V jeho sbírce jsou však unikáty například z Barmy, Peru, Ameriky i Austrálie. Založil si proto už stovku šanonů. „Je pravda, že mi to trochu zabíralo místo, a tak jsem si něco nechal doma a zbytek odvezl na chalupu," dodal.

Podle něj však zájem o tuto zálibu stále trvá. Mladších členů má klub ale minimum. „Sice se přihlásí, ale některým dojde brzy trpělivost a sběratelství zanechají. V současnosti je nás 95 registrovaných," doplnil Jaroslav Springer, jehož koníček drží od roku 1968.

Jihočeský klub sběratelů v Táboře
• První schůzku svolal pozdější dlouholetý předseda Antonín Čížek, ve spolupráci s ředitelem KOS panem Hřebíkem. Stalo se to 10. února 1964, kdy byl ustaven přípravný výbor.
• Ze začátku šlo jen o sběratele odznaků. Od roku 1967 se klub rozšiřuje o další sekce: sportovní, podnikové a heraldika, sýrové etikety, nechybí ani pivní etikety a pohlednice.