Pan Miroslav přišel o práci už na jaře. Kvůli nadbytečnosti v továrně skončil jako nezaměstnaný a nové místo sehnat nemůže.

„Jsem už ve skupině nad padesát pět let, ti mají se sháněním místa největší problémy. Mohu to potvrdit. Pokud někam zavolám, jednají se mnou mile jen do doby, dokud nezjistí kolik mi je let. Pak už o mě nestojí,” říká smutně Miroslav.

Přes léto si přivydělával na občasných brigádách, rád by ale měl práci nastálo. „Víte, nejde jen o ty peníze, jde o to, že jsem byl celý život zvyklý dělat. Mám zkušenosti, jsem spolehlivý a pracovitý, jediný můj handicap je věk.”

Nová práce by tak pro něho byla i nejhezčím dárkem pod stromeček.

Jenže právě uchazeči nad 55 jsou i podle statistik úřadu práce skupinou, ve které je uchazečů o místo nejvíce. „V listopadu jsme měli ve skupině 55 -59 let 589 lidí. Je to druhá nejpočetnější skupina podle věku. První jsou absolventi, těch je na Táborsku bez zaměstnání 634,” uvedla analytička kontaktního pracoviště Úřadu práce v Táboře Dagmar Kulvaitová.

Miroslav pochází ze Soběslavska, z mikroregionu z nejvyšší mírou nezaměstnanosti v okrese. I když v říjnu konečně klesla pod kritických deset procent, minulý měsíc se k nim zase přiblížila. Stejně jako na Soběslavsku stoupla nezaměstnanost ve všech mikroregionech Táborska.

Problém je také nabídka práce, kterou firmy předkládají. Zatímco ony hledají nástrojáře, technické pracovníky a obchodní zástupce, lidé stojí o místa prodavačů, uklízeček a administrativních pracovníků.

Zaměstnavatelé nahlásili během listopadu 239 volných míst, což bylo jen o osm více než předchozí měsíc, celková nezaměstnanost přesto stoupla. Tábor se už několikátý měsíc po sobě drží na poslední příčce v rámci celého Jihočeského kraje. „Průměrná nezaměstnanost v kraji je 6,7 %, Tábor má o dvě procenta více. Nejlépe jsou na tom v Prachaticích,” uvedla Kulvaitová.

Z obcí má nejméně lidí bez práce Haškovcova Lhota, naopak největší míra nezaměstnanosti je v Mezné, kde je bez místa každý třetí člověk. Následují Dobronice u Bechyně.