V rámci daňové reformy vláda plánuje zrušit daň z nemovitosti dvěma milionům vlastníků zemědělské půdy, vinic nebo majitelů luk. Obecní rozpočty tím přijdou o 1,4 miliardy korun.
Chybějící finance by měla nahradit vyšší daň z nemovitosti, tedy z domů, bytů a chalup. Pokud vládní návrh projde schválením, již od příštího roku bude muset vlastník za svou nemovitost zaplatit v obcích do 300 obyvatel třikrát více, do 600 obyvatel téměř dvakrát více. Větší vesnice a města budou mít ve své pravomoci rozhodnutí, podle kterého mohou daň zvýšit ještě až pětkrát.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska pole, louky či vinice nezatěžují obecní kanalizace, vodovodní systém či nepotřebují obecní osvětlení, a proto by měly být od daně osvobozeny.
Starosta obce Sudoměřice u Bechyně se 670 obyvateli, Stanislav Houdek, je s návrhem vlády hrubě nespokojen a podle jeho slov obec zmíněný deficit není schopná srovnat. „Návrh je trošičku hybrid a vadí mi. Opět vznikne paradox, kdy nejmenší obce budou poskytovat nejdražší nájem a nejvíce na návrhu vydělají velká města,“ uvedl Houdek.
Oldřichov má zhruba 220 obyvatel.
„Myslím si , že na lidi se nakládá moc, případné zvýšení daně na trojnásobek je obrovský skok. Já osobně bych navrhoval, aby navýšení nebylo moc velké a aby obec lidem pomohla. Otázkou je, zda by zemědělci, pokud návrh bude schválen, nemohli platit trošku víc za pronájem půdy. Tím by se trochu peněz vrátilo lidem nazpátek. Neříkám v plné výši, ale jde o to rozdělit to, aby byla spokojenost na obou stranách,“ naznačil bývalý starosta a dnes občan a zastupitel Pavel Kobliha
„Jedna věc je zákon a druhá věc koeficienty, které stanoví obec, to už je věc zastupitelstva. V současné době v místních částech je to jakoby byly samostatné, je tam koeficient zákonem stanovený jako nejnižší, tedy 0,3. Pochybuji, že by byla politická vůle to zvedat, protože v těchto částech se svítí, prohrnuje sníh, vyvážejí odpady a žádné vymoženosti tam moc nemají,“ naznačila vožická ekonomka Jaroslava Jechoutková.