Na hlasování o dalším osudu místostarostky došlo až v závěru zasedání. Pro odvolání hlasovalo v tajné volbě 18 zastupitelů, pět se zdrželo, dva byli proti. Ještě před samotným hlasováním se místostarostka pokusila na zastupitele apelovat zodpovědností za rozdělané projekty pro město.

„Udělala jsem chybu jako občan a za ni jsem byla potrestána pokutou 25 tisíc a zákazem řízení na rok. Uvědomuji si ale, že bych ze své chyby měla vyvodit i odpovědnost politickou. Na druhou stranu misky vah dávám na zvážení odpovědnost za rozdělané projekty a práci,“ uvedla s odkazem na napojení průmyslové zóny, městskou hromadnou dopravu či opravu Světlogorské ulice.

„Vím, že nejsem nenahraditelná, ale bude to těžké pro každého, kdo do již rozjetého vlaku nastoupí,“ dodala. Zdůraznila také, že pro město pracovala vždy poctivě a svědomitě.

Hnutí Tábor 2020 však již několik dní před zasedáním zastupitelstva zveřejnilo své stanovisko k dopravnímu přestupku místostarostky, které jasně říkalo, že okolnosti dopravní nehody jsou podle přesvědčení hnutí neslučitelné s politickou pozicí místostarostky města.

Další koaliční partner, Pirátská strana, vydala prohlášení také již předem. „Pro odvolání místostarostky hlasovat nebudeme. A to i s vědomím, že náš místostarosta by ve stejné situaci rezignoval. Věříme, že naše koalice bude nadále pokračovat a budeme spolupracovat na naplnění společného programu, ať už pondělní hlasování dopadne jakkoliv,“ sdělují táborští piráti mimo jiné ve svém prohlášení.

Opozici chybělo zdůvodnění

Před samotným hlasováním ještě požádala o slovo opoziční zastupitelka a bývalá starostka Hana Randová. „Z vyjádření paní místostarostky není patrné zdůvodnění, proč po půlnoci cestovala v době nouzového stavu. Říkala jste, že jste cestovala z práce, jakékoli doložení však naprosto postrádám,“ uvedla s odkazem na to, že když sama jede do práce, vozí s sebou potvrzení.

Opoziční zastupitel a bývalý starosta František Dědič vyjádřil nespokojenost s materiály, které byly zastupitelům předloženy. „Určitě musí existovat zápis z jednání s policií, kde byla odmítnuta dechová zkouška. Ten jsme ale nedostali. A pro řidiče je těžko pochopitelné, jak mohlo mít auto v obci v zatáčce zařazený pátý rychlostní stupeň a přitom řidič spal,“ uvedl František Dědič s dovětkem, že odmítnutí dechové zkoušky považuje za účelové. Opoziční zastupitelka Soňa Šicnerová zmínila, že jako politici musí počítat s větší kontrolou a nároky ze strany veřejnosti.

Poděkovali Petrové za práci

Po hlasování poděkoval starosta Štěpán Pavlík odvolané místostarostce za dosavadní odvedenou práci. Michaela Petrová na to reagovala slovy, že s pokorou odchází pro město pracovat do zastupitelstva.

Návrh na snížení počtu místostarostů ze tří na dva po krátké debatě navrhovatelé František Dědič a Hana Randová stáhli, projednávat ho tak mají zastupitelé až v dubnu.

Po zasedání zastupitelstva písemně rezignoval na post radního Jakub Smrčka. Hnutí Jinak! již před jednáním deklarovalo, že cítí odpovědnost za stabilitu současného vedení města. „I v případě odvolání místostarostky bude Jinak! spolupracovat konstruktivně a rozhodovat jako doposud,“ uvádí se v něm.

Chtějí dál jednat a hledat řešení

Podle starosty Štěpána Pavlíka chtějí dál hledat možné formy spolupráce. Rada města má nyní pouze sedm členů místo devíti. „Chceme se s hnutím Jinak! ještě setkat a jednat. Zatím to vypadá, že odejdou z koalice a stanou se konstruktivní opozicí, jak deklarovali,“ uvedl starosta.

Práci a rozdělané projekty bývalé místostarostky si prozatím rozdělí zbývající místostarostové a tajemník města. „Budeme se snažit najít řešení. Preferujeme další pokračování menšinové koalice,“ uzavřel starosta Štěpán Pavlík.

Odešli z koalice

Jakub Smrčka stávající situaci označil jako faktické ukončení koaliční spolupráce. „Za Michaelou Petrovou stojíme. Jako jsme jí důvěřovali v její práci předtím, tak jí důvěřujeme i nyní. Když ji naši koaliční partneři odvolávají, tak to vnímám jako ukončení spolupráce,“ uvedl a dodal, že proto považoval za čestné rezignovat na post radního. Nominanta na post místostarosty hnutí Jinak! navrhovat nebude.

„Stále vnímáme značnou programovou shodu, ta se v zásadě nemění. Budeme dál hlasovat v záležitostech našeho města v souladu s naším programem a svědomím, ovšem nikoli už z pozice koaličního partnera,“ uzavřel Jakub Smrčka.